İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 11’de Sürükle ve Bırak Özelliği Nasıl Çalışıyor?

Bu hafta başında gerçekleştirilen Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC)’nda Apple, herhangi bir uygulamanın ana ekranda konumlandırılabileceği Dock’ı, yeni Dosyalar uygulaması ve Sürükle ve Bırak özelliği başta olmak üzere bir dizi iPad’e özgü iOS 11 özelliklerini tanıttı.

teknik destek

Şu anda geliştiriciler için kullanılabilir olan iOS 11 beta 1 ile kullanılabilir olan Sürükle ve Bırak özelliği ile nelerin yapılabileceğine dair örnekler de gelmeye devam ediyor.

Yukarıdaki kısa videoda, özellikle Safari’de Sürükle ve Bırak özelliğinin kullanımının örneği gösteriliyor. Bu kısa demoda, kullanıcı Safari arama çubuğundaki URL adresine uzun dokunup parmağını ekranın sağ tarafına sürüklüyor ve ek Safari penceresi Bölünmüş Görünüm (Split View) modunda açılıyor.

Sürükle ve Bırak özelliğini Safari’nin pek çok tarafında kullanmak mümkün. Herhangi bir bağlantıyı Hızlı Okuma Listesi’ne kolayca dahil edebilir, herhangi bir bağlantıyı yeni sekmede kolayca açabilirsiniz. Video boyunca tüm bunlara zaten değiniliyor.

Elbetteki Sürükle ve Bırak özelliği sadece Safari’de değil hemen hemen tüm uygulamalar için kullanılabiliyor. Bunun için net bir uyumluluk listesi yok ancak, özellikle zamanla kullanım alanının genişletileceğini söyleyebiliriz.

Geliştiriciler hala iPad’de Sürükle ve Bırak özelliğinin ne şekilde, nerelerde kullanılabileceğini keşfetmeye çalışıyorlar. Özellikle iş alanında bu özelliğin büyük faydalar sağlayacağını söylememiz yerinde olacaktır.

iPhone için şu anda Sürükle ve Bırak özelliği iOS 11’in ilk betasında kullanılabilir değil ki zaten iPad’e özel olarak lanse edilmişti. Ancak Apple, iPhone için de bu özelliği uygulanabilir olarak görürse gelecekte iPhone için de kullanıma sunabilir.

müşteri hizmetleri