iOS 11’de Wi-Fi ve Bluetooth Tamamen Nasıl Kapatılır?

iOS 11 Denetim Merkezi

iOS 11’in en sevilen özelliklerinden birisi de tamamen yenilenen Denetim Merkezi’dir. iPhone, iPad ve iPod touch kullanıcıları sonunda Denetim Merkezi’ni özelleştirebilme, önemli denetimleri (hücresel veri gibi) ekleyebilme özgürlüğüne kavuştular.

teknik destek

Yeni Denetim Merkezi’ne alışmak biraz zaman alıyor ve Apple, kullanıcıların Bluetooth ve Wi-Fi’ı tamamen kapatmasını istemiyor. Bir çok kullanıcı Apple’ın bu isteğinden şikayetçiler ve Apple’ın sınırlamasına takılmadan Denetim Merkezi üzerinden Wi-Fi’ı veya Bluetooth’u tamamen etkisiz hale getirmek istiyorlar.

Başlangıçta Denetim Merkezi üzerinden Bluetooth veya Wi-Fi’ın kapatılmaması bir hata gibi görüldü ancak Apple bu durumun nedenini açıkladı. Denetim Merkezi’nden Wi-Fi veya Bluetooth devre dışı bırakırsanız iOS cihazınız Wi-Fi ağlarından ve Bluetooth aksesuarlarından bağlantısını keser ancak AirDrop, AirPlay, Apple Pencil, Apple Watch, Handoff ve Konum Servisleri gibi önemli özelliklerin ve aksesuarların çalışmaya devam etmesi için bağlantılar kullanılır olmaya yani açık kalmaya devam eder.

Wi-Fi ve Bluetooth’u iOS 11 ile yenilenen Denetim Merkezi’nden tamamen kapatmanın ve bunu anlamanın yolu oldukça kolaydır. Bunun için üç farklı durum vardır:

  • Açık veya Bağlı
  • Bağlantı Kesildi
  • Kapalı

iOS 11’de Wi-Fi’ı ve Bluetooth’u Tamamen Kapatma

1 Durum – Açık veya Bağlı: Wi-Fi ve Bluetooth etkinleştirildiğinde, simgeler aşağıda görüldüğü gibi mavi renktedir.

2 Durum – Bağlantı Kesildi: iOS 11’de Denetim Merkezi’ndeki Wi-Fi veya Bluetooth’u devre dışı bıraktığınızda, aşağıda görebileceğiniz gibi simgelerin rengi maviden griye değişir.

3 Durum – Kapalı: Ayarlar uygulamasından Wi-Fi ve Bluetooth devre dışı bırakıldığında, simgelerin rengi maviden griye dönecek ve başka bir görünüm kazanırlar. Aşağıda görüldüğü gibi Wi-Fi ve Bluetooth tamamen devre dışı olduklarını doğrulamak için simgelerin üzerinde yatay bir çizgi olur.

iOS 11 Denetim Merkezi’nden Wi-Fi veya Bluetooth’un bu yeni durumunun anlaşıldığını ve her iki bağlantı türünü de tamamen kapatmak için Denetim Merkezi’nin değil Ayarlar uygulamasının kullanılmasını gerektiğini söyleyelim.

Wi-Fi’ı Tamamen Kapatmak için: Ayarlar > Wi-Fi > yeşil anahtara bir kere dokunun.

Bluetooth’u Tamamen Kapatmak için: Ayarlar > Bluetooth > yeşil anahtara bir kere dokunun.

müşteri hizmetleri