İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 11’de yer alan hata Siri’nin bildirimlerinizi herkese okumasına neden oldu

Apple cihazlara iOS 11 ile bir bildirim ayarı sunuyor. Telefonlara fiziksel erişim sağlayan herkes gizli mesajlarınızı bir hata nedeniyle okuyabilir.

teknik destek

Yeni güncellemeler genel anlamda akıllı telefonlarımızı daha iyi bir hale getirirken, bazen gözden kaçan detaylardan dolayı ufak tefek sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Apple’ın sunmuş olduğu iOS 11 güncellemesi ile yapay zeka destekli sesli asistan olan Siri‘de bir hata meydana geldi. iOS 11 güncellemesinde bildirimleriniz ekran kilitli olduğu zaman görülüp görülmemesi gizlilik seçenekleri ile değiştirilebiliyordu. Varsayılan olarak gizli olan bu ayar aslında bildiğimiz gibi değil.

siriii

iOS 11 ile varsayılan olarak bildirimlerinizin ön izlemesi ekran kilidi açık olduğu zaman okunmakta. Bu doğrulama ise Touch veya Face ID ile gerçekleşiyor. Ancak bir hatadan dolayı Siri, telefonuzun kilidi kapalı bile olsa üçüncü taraf uygulamalardan gelen bildirimlerinizi sesli olarak okumakta.

Neyse ki iyi bir şey var mesajlar olur olmaz okunmuyor. Ancak telefonun yan düğmesine basıp “read my notifications”  söylendiği taktirde, Siri tüm bildirimlerinizi sesli olarak okuyor. WhatsApp ve Facebok gibi mesajlarınızı da okumakta.

müşteri hizmetleri