iOS 11’in Denetim Merkezi’nden Bluetooth ve Wi-Fi’ı Kapatmak Mümkün Değil!

iOS 11 Denetim Merkezi

Apple, iOS 11’in Denetim Merkezi’nden Bluetooth ve Wi-Fi’nin devre dışı bırakıldığında tamamen devre dışı bırakılmadıklarını doğruladı.

teknik destek

Apple, Bluetooth ve Wi-Fi ile AirDrop, AirPlay, Apple Pencil, Apple Watch, Konum Hizmetleri’nin kesintisiz olarak kullanıldığını ve Bluetooth veya Wi-Fi’ın kapatılması durumunda bunların kullanılamaz hale geldiğini söylüyor. En önemlisi ise, iOS 11 ve sonraki iOS sürümlerini çalıştıran bir iPhone, iPad veya iPod touch’ın Denetim Merkezi’nden bazı bağlantılar kapatıldığında devamlılık için aslında kapatılmadıklarını doğruluyor.

Yani, iOS 11 ile gelen yeni Denetim Merkezi’ndeki Bluetooth veya Wi-Fi’yi kapatmak tamamen devre dışı bırakmak yerine sadece bağlantıyı kesmek için kullanılıyor.

Bluetooth kapalıysa, aşağıdaki koşullardan herhangi birisi karşılanıncaya kadar iOS cihazı herhangi bir Bluetooth aksesuarına bağlanamaz:

 • Denetim Merkezi’nde Bluetooth’u açarsınız.
 • Ayarlar > Bluetooth menüsünden bir Bluetooth aksesuarına bağlanırsınız.
 • Sabah 05:00’se.
 • Cihazınızı yeniden başlatırsanız.

Wi-Fi devre dışı bırakılmış olsa da, aşağıdaki koşullardan herhangi birisi gerçekleşene kadar yakınlardaki herhangi bir kablosuz ağa otomatik olarak bağlanmanız devre dışı bırakılacaktır:

 • Denetim Merkezi’ndeki Wi-Fi’ı açarsınız.
 • Ayarlar > Wi-Fi menüsünden bir Wi-Fi şebekesine bağlanırsınız.
 • Bir yere yürür ya da yeni bir yere giderseniz.
 • Sabah saat 05:00’se.
 • Cihazınızı yeniden başlatırsanız.

Apple bu değişikliği iOS 11 beta sürümünde yaptı ve yazılım dün herkese açık olarak yayınlandıktan sonra baya bir dikkat çekti. Hatta pek çok kişiye göre bu bir iOS 11 hatası.

iOS 11 kullanıcıları, Ayarlar uygulamasından bu bağlantıları kapatarak tamamen devre dışı bırakabilirler. Bunun dışında Denetim Merkezi üzerinden tamamen devre dışı bırakmak mümkün değildir.

Apple, kullanıcıların iOS cihazından en iyi deneyimi elde etmelerini sağlamak için Wi-Fi’ı ve Bluetooth’u açık tutmaya çalıştıklarını söylüyor.

müşteri hizmetleri

37 Comments

 1. Bu sorun bende yok diyenler de sorun var 🙂 çünkü apple bu özelliği koyduk diyor çoğu insanda bu böyle ve sizde değilse sorun var demektir. 🙂

 2. aynı sorunu bende yaşıyorum yayınlandıktan sonra 6s kurdum denetim ekranından kapatmak için basıyorsunuz ama kapatmıyor ayarlara gidip kapatmak gerekiyor ayrıca şarjda hızlı bir düşüş var

Comments are closed.