iOS 6 ve Önceki iOS Sürümlerinde FaceTime’ın Devre Dışı Bırakılmasının Etkisi Sürüyor!

iOS 6 FaceTime

ABD bölge yargıcı Lucy Koh, üç yıl önce Apple’ın iOS 6 ve önceki iOS sürümlerinde FaceTime’ı devre dışı bırakmasıyla ilgili bir davanın reddine ilişkin kararı reddetti ve davanın devam etmesine karar verdi.

teknik destek

Dava, Şubat ayında Kaliforniya’da yaşayan bir kişi ve iPhone 4 sahibi Christina Grace tarafından açıldı ve Apple’ın iOS 6 ve sonraki sürümlerinde FaceTime’ın devre dışı bırakılmasına neden olan bir dijital sertifikanın kasıtlı olarak devre dışı bırakıldığına dayandırılıyor.

FaceTime, Nisan 2014’te tüm iOS 6 kullanıcıları için aniden devre dışı bırakılmıştı. Bir Apple sözcüsü, cihazların sahip olduğu bir hata nedeniyle sorunun oluştuğunu ve kullanıcıların hizmeti kullanmaya devam etmeleri için iOS 7’ye geçiş yapmaları gerektiğini açıkladı. Ancak açılan dava, Apple’ın mali çıkarlarını müşterilerinden daha çok öncelik verdiği için kasıtlı olarak FaceTime’ın devre dışı bıraktığına dayanıyor.

Apple, 2010’da FaceTime’ı hizmete sunarken belkide bugünkü popülaritesine ulaşacağını düşünmüyordu. O dönem FaceTime sadece popülerliği ile değil bazı patentleri ihlal ettiği gerekçesi ile gündem konusu olmaya başladı. Apple’ın peer-to-peer FaceTime teknolojisinin 2012’de VirnetX’in patentlerini ihlal ettiği tespit edildi. Bu nedenle şirket, Akamai’nin sunucularına geçiş yapmaya başladı. Apple bunun için Akamai’ye yıllık 50 milyon dolar ücret ödüyordu.

Apple en sonunda, Eylül 2013’te iOS 7 ile yeni eşler arası teknolojisini oluşturarak sorunu çözdü ve 50 milyon dolar gibi bir ücreti ödemekten kurtuldu. Tüm kullanıcılar yeni iOS sürümüne geçiş yaptılar ve bu süreçten yedi ay sonra açılan davada, Apple’ın iOS 6 ve önceki sürümlerde FaceTime’ı kasıtlı olarak devre dışı bıraktığı iddia edildi.

Sorunun çözümü için iOS 7’ye geçiş yapmak yeterli olsa da, davacıların tamamının bir iPhone 4 veya iPhone 4s sahibi olduğunu görmek gerekiyor. En önemlisi ise, iOS 7’nin telefonlarının performansını düşürdüğü gerçeği. Bu gerçek göz önüne alındığında pek çok kullanıcı imkanı olduğu halde iOS 7’ye geçiş yapmak istemediler.

İlk açılan davanın reddedilmesinin nedeni ise Apple’ın iOS yazılımını kullanım şartlarında kesintisiz, sürekli veya hatasız bir şekilde FaceTime hizmetini sunmayacağını söylüyor olmasıydı. Apple ayrıca, davacıların bahsi geçen iPhone’larını iOS 7’ye güncellediklerinde hiçbir sorun yaşamadıklarını belirtiyor.

Dava, ABD’deki iOS 6 veya eski iOS sürümlerinden birisinin çalıştırıldığı tüm iPhone 4 veya iPhone 4s sahiplerini kapsıyor. Davacılar, Apple’ın Kaliforniya Haksız Rekabet Yasasını ihlal ettiğini söylüyorlar ve bir jürinin oluşturulmasını talep ediyorlar.

müşteri hizmetleri