İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 9.2 Güncelleme Onayı Durduruldu! Artık Sadece iOS 9.2.1 Kullanılabilir

Apple iOS 9.2.1‘i yayınlamasından sadece iki hafta sonrasında iOS 9.2 güncellemesine onayını kesmiş durumda. Bu, kullanıcıların iOS 9.2.1 güncellemesi sonrasında iOS 9.2‘ye dönüş yapamayacakları anlamına geliyor.

Apple‘ın onay olayı, iOS yazılımlarının imzalanması ve bu imzanın Apple sunucularından kontrolden geçirilmesi ile gerçekleşiyor. Bir bakıma Apple’ın iOS 9.2 güncellemesi için imza desteğini kestiğini söylemekte doğru olacaktır.

Bazı kullanıcılar iOS 9.2.1’e geçtikten sonra bazı hatalarla karşılaştıklarını ve iOS 9.2 veya daha eski iOS sürümlerine geçmek istediklerini belirtseler de bu artık mümkün değil. Daha önce Apple diğer iOS sürümlerine de desteğini kesmişti ki bunu her güncel iOS sürümünden sonra belirli periyotlarla gerçekleştiriyor.

Apple’ın bu şekilde bir politika gütmesinin en büyük sebebi ise Jailbreak çıkmazı. Apple kırılmış veya hatalarla dolu eski iOS sürümlerine geçişe izin vermeyerek güvenliği maksimize etmeyi amaçlıyor.

Örneğin iOS 9.1 güncellemesinin sahip olduğu birkaç güvenlik açığından faydalanan Pangu ekibi jailbreak etmeyi başarmışlardı.

Mevcut durum göz önüne alındığında, jailbreak kullanıcılarının dikkatli olmaları ve önlemlerini almaları gerekiyor diyebiliriz. Çünkü tüm jailbreak tweaklerini kaybedecek ve cihazınızı güncel iOS sürümüne yükseltmek zorunda kalacaksınız.

Ayrıca, jailbreak toplulukları şu anda iOS 9.2.1 ve iOS 9.3 beta üzerinde jailbreak çalışmalarına devam ediyorlar. Kısacası, Apple’ın iOS 9.2’ye olan yazılım desteğini bitirmesi jailbreak dünyasına bir darbe olmuş olsa da yakında gelecek olan güncel iOS jailbreakler ile bu sorun olmaktan çıkacak.

Güncel iOS jailbreak haberleri ve gelişmeleri için Jailbreak kategorimizi takip edebilirsiniz.