İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 9.3.1 Güncellemesi Sonrası 1 Ocak 1970 Hatası Tekrar Gündemde!

iOS cihazınızın tarihini 1 Ocak 1970 olarak ayarladığınızda cihazınızın kullanılamaz hale geldiği hatayı hatırladınız mı? Apple bu sorunu iOS 9.3 ile çözmüş ve iOS 9.3.1 ile daha da kritik düzenlemeler yapmış durumda. iOS 9.3 ile düzeltildiği gözlenen bu hatanın aslında çok daha büyük bir sorun barındırdığı güvenlik araştırmacalarınca ortaya çıkmış durumda.

Biliyorsunuz ki iOS cihazlar daha önce bağlandıkları Wi-Fi ağlarına otomatik olarak bağlanıyorlar. Ağın SSID’sini bilen iPhone, iPad, iPod touch’ın otomatik Wi-Fi ağına bağlanmasını fırsat bilen bazı hackerlar bunu koz olarak kullanarak, Wi-Fi ağları üzerinden cihazların tarihini 1 Ocak 1970 olarak ayarlıyorlar. Bu da elbette ki o cihazın kullanılamaz hale gelmesine sebebiyet veriyor. Örneğin bir mekanda, Starbucks’ta Wi-Fi’a bağlanan onlarca müşteriyi düşünün. Bu Wi-Fi ağını kullanan hackerlar hedeflerine istediklerini yapabiliyorlar.

Her ne kadar sorun Apple tarafından iOS 9.3 güncellemesiyle çözülmüş gibi dursa da aslında sorunun alt tarafta tam olarak çözülemediği bu şekilde ortaya çıkmış durumda. Durumdan Apple’ın haberdar olduğunu belirten uzmanlar bu kritik sorunu iOS 9.3.1 güncellemesi ile giderdiğini de belirtiyorlar.

Ayrıca güvenlik uzmanları 1 Ocak 1970 hatasının asıl nedeninin bir açık olmadığını da belirtiyorlar. Sorun Apple’ın cihazlarının saatlerini otomatik olarak aldığı time.apple.com ile cihaz arasındaki bağlantı güvenlik sertifikası ile alakalı. Cihazın tarih ayarı 1 Ocak 1970 olarak ayarlandığı zaman bu şifreleme serfitikası kullanılamaz hale geliyor ve bu şekilde cihazında kullanılamaz olmasına sebebiyet verebiliyor.

Ancak Apple bu istismarı her yönü ile iOS 9.3.1 güncellemesi ile kapatmış durumda.