İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 9.3.1 – iOS 9.3 Jailbreak için Son Durum Hakkında Bilgilendirme

Apple’ın halka açık olarak yayınlanan iOS 9.3 yazılım güncellemesi için Jailbreak durumu halen karışık. Apple’ın iOS 9 – iOS 9.0.2 güvenlik açıklarına yamalı olarak sunulan iOS 9.1 güncellemesinden öteye henüz gidilebilmiş değil. Bunu başaran Jailbreak topluluğu da Pangu ekibi olmuştu.

teknik destek

iOS 9.3’ün yayınlanmasından bu yana pek çok Jailbreak kullanıcısı yeni iOS sürümünün Jailbreak versiyonunu bekler oldular. Haksız da değiller elbette ki uzun bir süreç oldu ve halen topluluklar iOS 9.1’den öteye geçebilmişler değiller. Pek çok sitede gezen iOS 9.3 Jailbreak yazılarını gördükçe bu konuya bir açıklık getirmek istedik ve bilinen her şeyi hızlı bir şekilde özetlemek istedik. Gerçekten iOS 9.3 için şu anda Jailbreak mümkün durumda?

Yukarıdaki sorunun cevabı kısaca “hayır” dır.

Neden Jailbreak iOS 9.3 Gelmiyor?

Ekim ayından önce, tanınmış hacker grubu Pangu kendi popüler iOS 9.0.2 – iOS 9 Jailbreak aracını yayınlayabildiler.

Pangu ekibi iOS 9.1’i kırmak adına pek çok güvenlik açığını kullanarak iOS sürümünü kırmayı denediler ama bu pek başarılı bir sonuç doğurmadı yamalı bir Jailbreak sürümü ile karşı karşıya kaldık. Yine iOS 9.2 ve iOS 9.2.1 tarafında da yamalı sürümler ortaya çıktılar ve Jailbreak adına en güncel gelişme bu oldu. Pangu ekibi durumu daha da yokuşa sürerek iOS 9.2, iOS 9.2.1, iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 için herhangi bir Jailbreak çalışması yapmadıklarını duyurdular.

Güncel iOS 9.3 Jailbreak Durumu

Pangu ekibi dışında kimi hacker grubu iOS 9.3 için Jailbreak çalışmaları hakkında umut verici nedenler ortaya sürüyorlar ve iOS 9.3 için pek çok beta sürümünü kırdıklarını iddia ediyorlar.

Özellikle Luca Todesco iOS 9.3 Jailbreak için bazı demolarda paylaşanların başını çekiyor. Ama iOS 9.3 Jailbreak için herhangi bir yayınlama yapmayacağını da duyurmuş durumda. Ama bu noktada Pangu veya TaiG ekibi ortak bir çalışma ile açıklamada bulundular ve iOS 9.3 Jailbreak adına umut verici bir anlaşma yaptılar.

Apple iOS 9.3’ü çok değil 21 Mart’ta halka açık olarak yayınladı ve birkaç gün öncesinde iOS 9.3.1 güncellemesini yayınladı. Henüz tazeliğini koruyan iOS sürümlerin Jailbreak olmaları için artık sadece biraz umut ve biraz zaman söz konusu.

Jailbreak Toplulukları

Pek çok insan piyasaya uzun zamandır güncel bir iOS sürümü için Jailbreak yayınlayamayan popüler Jailbreak topluluklarına kızgınlık besliyorlar. Haksız da sayılmazlar. Şu an için Pangu ve TaiG ekibi en güncel iOS sürümü için ücretsiz Jailbreak sürümleri adına çalışma yapıyorlar. Yaptıkları işi taktir etmek kesinlikle önem taşıyor ve bu zor bir süreç. Ayrıca bu toplulukların önemli isimleri kaybetmiş olmaları da durumu daha zor hale getirmiş durumda.

Pangu ve TaiG pek çok önemli ekip arkadaşlarını yani hackerlarını kaybetmiş durumdalar. Bunların pek çoğu şu an da devlet kurumları ve güvenlik firmalarına kritik hack noktalarında pazarlama yapıyorlar. Açık satmak gibi.

Bu noktada yine de toplulukların çalışma yaptıklarını belirtelim. İnsanlar şu anda amaçsızca bu topluluklara öfke kusuyorlar ve Apple ile anlaşma yaptıklarını, Apple’ın iOS sürümlerini rahat bırakmaları için onlara para bile verdiğini Reddit gibi popüler sosyal ağlarda dillendiren insanlarda mevcut durumda. Bu tip atılımlar onları kızdırmaktan başka bir işe yaramıyor ve süreci uzatıyor. Sabırlık olmakta fayda var ve en kısa süre içerisinde güncel iOS sürümü için Jailbreak’in geleceğini tahmin ediyoruz ve güncel gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Jailbreak iOS Kullanıyorum ve iOS 9.3.1’e Geçmeli miyim?

Genel olarak varsayım son iOS sürümü için Jailbreak geleceği yönünde. Bu sebeple son iOS sürümünü yüklemekten kaçınmanızda fayda var. Tıpkı PanGu ekibinin bir dönem iOS 9.2 yerine iOS 9.1 Jailbreak ile gelmesi gibi iOS 9.3.1’i beklerken iOS 9.2.1 ile gelmesi söz konusu olabilir ve bu sizi üzebilir.

Ya Jailbreak olayını bırakıp iOS 9.3.1’e geçiş yaparsınız ya da Jailbreakli cihazınızda herhangi bir yazılım yükseltmesi yapmazsınız. Olayın özeti budur. Güncel iOS sürümlerinin özellikle Jailbreak’lerden uzak olanların her zaman daha güvenli olduğunu da hatırlatalım. Özellikle Jailbreak olayına karşı durduğumuzu da ekleyelim.

Dolandırıcılara Dikkat Edin!

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, kimi internet sitesinde güncel iOS sürümü için, iOS 9.3.1 veya iOS 9.3 için Jailbreak çıktığı iddia ediliyor ve bazı yazılım dosyaları yayınlanıyor. Bu tip ne yazılım dosyalarını indirin ne de bu tip haberlere itibar edin.

 

müşteri hizmetleri