İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 9.3 Hatalarını ve Sorunlarını Gidermek için İpuçları

Apple geçtiğimiz hafta başında iOS 9.3 güncellemesini yayınladı ve güncelleme beklenmedik şekilde birkaç hata içeriyordu. Hataların doğrudan kullanımı etkiliyor oluşu ise hataların kritik düzeyde yer almasına sebebiyet veriyor.

teknik destek

En önemli ve kullanıcıların en çok karşılaştığı sorun ise iOS 9.3 yazılım güncellemesinin ardından kurulumun tamamlanma sürecinde ortaya çıkan cihaz etkinleştirme sorunu.

Bazı eski iOS cihazlarda etkinleştirmenin doğru Apple ID ve parola bilgisine rağmen sağlanamaması sebebiyle pek çok kullanıcı güncelleme sonrası iPhone veya iPad’lerine olan erişimlerini sağlayamadılar.

Bir diğer en büyük sorun ise Safari‘nin donması, takılması ve durduk yere kendi kendine kapanması sorunu. Pek çok kullanıcı bu hatadan etkilenmezken etkilenen önemli bir kitle mevcut.

Bugünki yazımızda iOS 9.3’le ortaya çıkan bu sorunları iOS 9.3.1 güncellemesine kadar nasıl yok edebileceğimiz yönünde olacak. Özetle hataları geçici olarak atlatmanız için bazı püf noktalarını ve ipuçlarını paylaşacağız diyebiliriz.

İlgili Haberler;

iPhone / iPad Cihaz Etkinleştirme Hatası

iOS 9.3 güncellemesini cihazınıza yüklediniz ve güncellemenin tam tamamlanması sırasında cihaz etkinleştirme penceresi ile karşılaştınız. Geçerli Apple ID ve parolasını girmenize rağmen cihazınız etkin hale gelmediyse ve hata ile karşılaştıysanız aşağıdaki yöntemlerimizi uygulayarak sorundan kurtulabilirsiniz.

Öncelikle iOS 9.3 güncellemesini iPad 2, iPad mini, iPad mini, iPad 3, iPad 4, iPad Air, iPad mini 2, iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c iPhone 5s, iPod touch 5G gibi eski cihaz kullanıcılarının artık güvenle yapabileceklerini belirtelim. Apple bu cihazlar için iOS 9.3 güncellemesini geri çekmiş ve gerekli düzenlemeleri yaparak sorunun ortadan kalmış vaziyetindeki yeni iOS 9.3 güncellemesini yayınlamış durumda.

İlgili Haber: Yeni iOS 9.3 Güncellemesi Yayınlandı!

Eğer cihazlarınıza güncellemeyi kurdunuz etkinleştirme sorunu ile karşılaşmadıysanız yine de yeni iOS 9.3 güncellemesini kurmanızı öneririz. Bunun için öncelikle Ayarlar > Genel > Depolama ve iCloud Kullanımı menüsünden Alanı Yönet seçeneğine tıklayın ve listeden daha önce indirilen iOS 9.3 güncelleme dosyasını bularak silin.

Şimdi güncellemeyi tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Eğer ki cihazınız etkinleştirme adımında takılı kaldıysa, cihazınızı bilgisayarınıza bağlatın ve iTunes’i açın. En az 10 saniye boyunca cihazınızın güç ve ana ekran tuşuna birlikte basın. Kurtarma modu uyarısı gelene kadar devam edin.

Kurtarma modunu aktif hale getirdikten sonra hiçbir veri kaybı yaşamadan cihazınızı düzeltmek için iTunes’den Güncelleme butonuna basın. Eğer ki verilerinizin bir önemi yoksa Restore seçeneğini kullanabilirsiniz.

iTunes iOS 9.3 güncellemesini yeniden indirecek ve cihazınıza uygulayacaktır.

Güncelleme tamamlandıktan sonra cihazınızı sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

iPhone / iPad Safari Sorunları

iOS 9.3 güncellemesi sonrası Safari kullanılamaz hale geldiyse aşağıdaki ipuçlarını deneyerek onu geçici olarak dahi olsa kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

a) Safari’de Javascript’i devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Safari > Gelişmiş menüsüne giderek Javascript’i devre dışı bırakabilirsiniz.

b) Yeniden başlatma / hard reset yapma yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun için cihazınızın güç tuşuna ve ana ekran tuşuna basılı tutun ve cihazınız yeniden başladıktan sonra tuşlardan elinizi çekin.

c) Safari geçmişini ve önbelleğini temizlemeyi deneyebilirsiniz. Ayarlar > Safari menüsü üzerinden Safari’nin geçmiş ve önbellek verilerini temizlemek sorununuzu çözebilir.

d) Chrome’u kullanabilirsiniz. Ben Safari’siz yapamam diyenlerdenseniz bu sizin için etkin bir çözüm olmayacaktır ancak iOS 9.3.1 güncellemesi gelene kadar geçici süre ile Chrome’U tercih edebilirsiniz.

teknik destek