İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 9.3 Jailbreak için Artık Çok mu Geç? iOS 9.3.1’den iOS 9.3’e Geri Dönüşlerin Engellenmesi Ne Anlama Geliyor?

Apple bugün itibariyle iOS 9.3’e geri dönüşlerde verdiği imzalama (sertifika) olayını durdurmuş durumda. Bu artık iOS 9.3.1 kullanıcısının iOS 9.3’e geri dönemeyeceği anlamına geliyor. Eh sıradan bir kullanıcı açısından bu kimseyi etkilemez. Peki ya Jailbreak kullanıcıları için bu ne anlama geliyor?

Apple eski yazılımlarına geri dönüşleri bu şekilde her zaman engellemiştir ve engelleyecektir. Sebebi ise oldukça basit; güvenlik sorunlarından ve hatalardan kullanıcının korunması. Jailbreak kullanıcıları için ise Apple’ın bu aceleci tavrı kesinlikle kritik bir adım. Henüz iOS 9.2.1, iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 için Jailbreak kullanılabilir değil. En son yayınlanan iOS 9.1 Jailbreak sonrası pek çok kullanıcı önlem amaçlı kendilerini ya iOS 9.2.1’de ya da iOS 9.1’de bekleyerek bulmuşlardı ancak bunun pek uzun sürmeyeceği açık. Çünkü beklemedikleri anda cihazları otomatik güncellenebilir. Apple bunu ara ara zorunlu tutabiliyor ve kullanıcılar uyandıklarında güncellenmiş cihazları ile yüz yüze kalabiliyorlar. Ancak güncel Jailbreak gelene kadar cihazınızı güncellemeden uzak tutabilirseniz sorun oluşmayacaktır.

Bu noktada sorun güncel iOS sürümü veya sürümleri için gelecek olan Jailbreak sürüm veya sürümlerine kadar bekleyemeyip, geri dönüş yaparım (downgrade) diyen kullanıcılar için geçerli. Eğer ki iOS 9.3.1’e cihazınızı güncellediyseniz ve iOS 9.3 için Jailbreak gelirse sorun yaşayabilirsiniz veya iOS 9.2.1 için Jailbreak gelirse. Cihazınıza downgrade yapamayacağınız için alt sürümde bir iOS’a Jailbreak gelirse o Jailbreak aracını kullanmayacaksınız diyebiliriz.

Apple şu anda iOS 9.3.2 için beta çalışmalarına devam ediyor. Bu iOS sürümünün yakın gelecekte, muhtemelen önümüzdeki ayın ortasına kadar yayınlanacağını düşünüyoruz. Bu süreçte de güncel, iOS 9.3.1 için Jailbreak’in gelmesi söz konusu olabilir. Ki muhtemelen o yönde bir gelişme yaşanabilir.

Peki ya iOS 9.2.1 veya iOS 9.3 için Jailbreak gelirse? Bu artık iOS için bir şekilde Jailbreak’in itildiği, Apple’ın Jailbreak olayından kurtulma projesinin bir parçası olabilir. En azından bize o şekilde anlamlı gelecektir. Çünkü Apple’ın yazılımlarında imzayı bu kadar hızlı durdurması iOS 9’la birlikte başladı ve iOS 9’la Jailbreak toplulukları da durağanlaştı. Zannediyoruz ki Apple yıllardır hayatımızda olan Jailbreak’i bitiremeyeceğinin farkında ama onu yavaşlatıp, daha az kullanılabilir hale getirebilmenin mümkün olduğunu biliyor.

Sizinle güncel Jailbreak gelişmelerini değerlendirmeye ve paylaşmaya devam edeceğiz.