iOS 9.3 Sonrası Apple’ın Başı Ağrıyacak Gibi Duruyor

ios-9-3-gece-modu-mavi-isik

Apple geçtiğimiz günlerde iOS 9 için büyük bir güncelleme hazırlığına başlayarak, iOS 9.3’ün ilk beta sürümünü yayınlamıştı. iOS 9’ün ilk beta sürümü geliştiriciler ve halka açık beta yazılım programı kullanıcıları için yayınlanması ile birlikte güncellemenin final sürümü öncesinde tüm detayları ortaya çıkmış oldu.

teknik destek

Apple iOS 9.3’le birlikte pek çok yeniliği kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Bunlardan birisi de “Gece Modu”. Gece Modu mavi ışık azaltma özelliği ile, uyumayı kolaylaştırmak için gözlerinizin dinlenmesini sağlıyor. Bu özellik oldukça ses getirmiş durumda. Ancak Apple bu özelliği sunmasından yakın bir süre önce F.lux adlı uygulamayı App Store’dan Xcode ihlallerini sebep göstererek kaldırması son günlerde daha bir ses getirir oldu.

Apple’ın gece modunu kullanıma sunması ile F.lux ekibi Apple’a başvuruda bulunarak, uygulamalarına benzer bir özelliğin iPhone’lara gelmiş olmasından ötürü kendilerinin App Store’a geri dönmelerinin önünün tekrar açılmasını talep ettiler.

Apple henüz F.lux ekibinin isteğine yanıt vermedi. Apple’ın ne gibi bir yol izleyeceği de henüz belli değil.

iOS 9.3’ün ilk betası ile görücüye çıkan Gece Modu’na Ayarlar > Ekran & Parlaklık menüsünden “Mavi Işık Azaltma” başlığından ulaşabilirsiniz. Mavi Işık Azaltma seçeneğini aktif hale getirerek özelliği kullanmaya başlayabilir, zamanlama ayarını gün doğumundan gün batımına olarak seçerek optimize edebilirsiniz.

müşteri hizmetleri