İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak Artık Gerekli Değil! İşte Nedenleri (Güncellendi)

Birçok iPhone ve iPad kullanıcısı için Jailbreak sadece bir hobi haline gelmiş durumda ve tecrübeleri ile kendileri memnun etme amacında dönüşmüş durumda. iOS 9.3 Jailbreak veya iOS 9.3.1 Jailbreak’te bu noktada uzun zamandır beklenen konumuna geliyor ve pek çok kullanıcı bekleyişini sürdürüyor.

Jailbreak ile sağlanan pek çok özellik artık Apple tarafından varsayılan olarak sunuluyor. Widget’lar, uygulama arasında paylaşma, gelen mesaj bildirimine hızlı yanıtlama, bölünmüş ekran gibi pek çok özellik artık iOS’ta varsayılan olarak kullanılabilir durumda. Hatta Night Shift modu gibi fark yaratan özelliklerde iOS 9.3 ile kullanılabilir durumda. Apple iOS’ta tüm bunları ele almış durumda.

Güncelleme politikası ile rahatlık sunan Apple’ın yanında Jailbreak toplulukları oldukça geri planda kalıyorlar. Uzun iOS 9.1’in ötesine geçemeyen topluluklardan bir süredir iOS 9.2.1, iOS 9.3 hatta iOS 9.3.1 bekleniyor. Apple her iOS güncellemesi ile iOS’un kırılmasının önüne engel koymaya çalışıyor ve gözüken o ki yüksek oranda başarı da göstermiş durumda. Pek çok sahte haber ve görüntülerle insanları şaşırtmaya çalışan hackerlar ve Jailbreak toplulukları henüz aradıklarını iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 üzerinde bulabilmiş değiller.

Neden Jailbreak gereksiz dediğimizi de açmak isteriz elbetteki. Apple’ın her iOS güncellemesi ile performans artışı, güvenlik iyileştirmesi görülüyor. Yerleşik olarak sunulan yüzlerce özellikle de oldukça kullanılabilir hale gelen iOS’un kırılmış versiyonunu kullanarak hem performansı düşürmek hem zaten yerleşik hafıza sorunları yaşayan iPhone’ları sıkıştırmak oldukça yanlış oluyor. Özellikle kırılmış bir iOS ile ortaya çıkabilecek güvenlik açıkları da beraberinde büyük problemleri getiriyorlar. Apple’ın giderek iOS’un kırılması olayını zorlaştırması da onu daha az cazip kılıyor.

Yukarıdaki her şeyi göz önüne aldığınızda hala iPhone ya da iPad’iniz için Jailbreak istiyor olabilirsiniz. Tweak’lerle cihazınızı daha kullanılabilir hale getirme planınız olabilir. O zaman yapabileceğiniz tek şey beklemek olacaktır. Çünkü topluluklardan öne çıkan ne TaiG ne de Pangu ekibinden henüz güncel iOS sürümleri için bir adım söz konusu değil.

Elbette ki Jailbreak tümüyle gereksiz değil. Çok daha kişiselleştirilmiş arayüz, dosya yöneticisi, SSH gibi geliştirici araçları ve daha fazlası Jailbreak ile mümkün ve bu onu biraz da olsa ilgi çekici kılıyor. Ancak günümüzde giderek düşen topluluk kaliteleri ve artan Apple engelleri sebebiyle zamanında gelen güncel Jailbreak görmek neredeyse imkansız hale geldi. Hal böyle olunca en iyisi Jailbreak’e rağmen Jailbreak’ten uzak durmak oluyor.

Tüm bunlar ışığında Jailbreak iOS 9.3 / iOS 9.3.1 beklentisi içindeyseniz size tek bir önerimiz var; cihazınıza yayınlanan en güncel iOS sürümü iOS 9.3.1’i kurun ve keyfinize bakın. Evet keyfinize bakın diyoruz çünkü çok değil 2 ay gibi bir süre sonra iOS 10 görücüye çıkacak ve geliştiriciler, halka açık beta yazılım programı kullanıcılarının kullanımına sunulacak. Hal böyle iken bir widget için veya birkaç fazla yazılım yeteneği için beklemeye değmez. Özellikle toplulukların ilgisiz duruşları, güncel iOS sürümlerini takip etmemeleri ve daha fazlasından etkilenmemek adına en doğru karar bu olacaktır.

Yine de sizinle tüm gelişmeleri an be an takip etmeye ve paylaşmaya devam ediyor olacağız.

17 Yorum

 1. Harun Harun 14 Nisan 2016

  Yazarın düşüncelerine katılmamakla beraber bizler için hergün konunun takibini sağlamalarını takdirle karşılıyorum.Apple ekosistemini beğenen beğenmeyen herkes tabiki de tercihlerinde özgürdür.İos güvenilir bir işletim sistemi olma adına adım adım yürürken androidin yetenekleri de günden güne artmakta.Daha önce sık sık eleştirdiğimiz android os yüklü cihazlar artık kullandıkları materyal anlamında da oldukça iyi işler çıkarmaya başladılar kullanılan malzemelerin kalitesindeki belirgin artış ve androidin özgür dünyası karşısında apple ekosisteminin sadece işletim sisteminin stabilir olması ve güvenlik bazlı bir os olarak kalması apple adına şimdi olmasa dahi ileriki yıllarda ciddi sorunlar oluşturacağı kanısındayım.Burada applein en iyi olduğu konulardan biride hiç şüphesiz pazarlama konusundaki izledikleri mükemmel yol haritası,şahsımca apple cihazlarının fahiş fiyat oranları ile satılması dahi tek başına apple ürünlerini cazip kılıyor düşüncesindeyim,jailbreak konusunda geliştiricilerin ios 9 sonrası jailbreak araçlarının yavaşlamasını da yine android ekosisteminin genişleyerek devam etmesiyle ilgili olduğunu düşünüyorum.Yeryüzünde taig ve pangu dışında gruplar yokmu ,niçin diğer gruplar konuyla ilgilnmiyor,evet sistemi aşmak kolay değil fakat ben jailbreakin eski çekiciliğini kaybettiğini düşünüyorum.7 yıllık bir iphone ve macbook kullanıcısı olarak jailbreakin gelmesini ilk defa bu kadar soğuk karşılııyorum,nedeni ise çok açık yeni sürümle beraber imzaların kapanması ve applein uygun gördüğü ios sürümünü kullanmak zorunda oluşumuz.jailberak gelir gelimez yeni güncelleme ile kapatılacak ve satın aldığımız onca tweak boşa..Tüm arkadaşlarımın düşüncelerine saygı duyarken ios 8.4 sürümünün applein şimdiye kadar çıkardığı en stabil ve en sorunsuz iphone sürümü olduğunu da eklemek istiyorum,,saygılarımla

 2. Ümit Ümit 13 Nisan 2016

  Jailbreak ne olursa olsun cıksın yine yaparım olmazsa olmaz

 3. Ozan Ozan 13 Nisan 2016

  Dalga geçiyor olmalısın! jailbreak ile yapabileceklerinizin sınırı yokken sen üç beş özellikle kandırmaya çalışıyorsun:D

 4. Elvir Elvir 13 Nisan 2016

  Jailbreak candır yaa. Bi kere tattınmı bir daha da vaz geçemezsin. İOS 9.3 jailbreak geldikten sonra jailbreaksız İOS 10 değil 15 gelirse ne yazar, Jailbreaksız iPhone amatör eğlendirir nokta

 5. Metin Metin 13 Nisan 2016

  Haklılık payınız var ancak kullanıcıların ios kalitesinden gönül rahatlığıyla faydalanabilmesi için apple ın esnekliğini daha çook arttırması gerekmektedir. Bu kadar güzel işletim sistemi, ama dosya sistemine bile erişeme…Biraz can sıkıcı tabi.

 6. Erdin Erdin 13 Nisan 2016

  Emraha katılıyorum aramalarda site için hit kazanma amaçlı yazılmış bi yazı bence merak eden bakar çünki neden böyle demiş diye

 7. dogu dogu 13 Nisan 2016

  :)) sen jailbreak yapma.Keşke içerik bunlardan ibaret olsaydı.En başta apple bütün doğru dürüst kullanılabilir tweak leri jailbreakden kopyaladı yani kullanım kolaylığının çoğu buradan geliyor.
  Apple stor da birsürü ipe sapa gelmez uygulama var apple bunu bildiği halde para kazanacak diye satışa izin veriyor,uyugulamayı alıyorsun çöpppp iadesi de yok ne olacak.?? Jailbreak de böyle bir sorun yok yani nasıl kullandığına kullanacağına bağlı.
  Unutma herşeyden önce localappstore herşeye değer.

 8. Emrah Emrah 13 Nisan 2016

  Bu makaleyi yazan şahsın jeilbreak in ne olduğu Hakkında hiçbir fikri olmadığına dair bahse girebilirim:) herkes jeilbreak diyince o da bilgi sahibi olmadan makale sahibi olmuş :)) okudukça gülüyorum

  • Ahmet Ahmet 10 Haziran 2016

   Kesinlikle katılıyorum, jelbreakin j sinden bi haber arkadaş.

 9. THIERRY TAZEMETA THIERRY TAZEMETA 13 Nisan 2016

  resmen boş yapmışsınız, fanboyluğa devam edin.

 10. recep recep 13 Nisan 2016

  bence jailbreak kendim icin soyluyorum cok gerekli birsey bi telefonda sinirlama ortadan kalkiyor ve istedigini yapabiliyorsun kendi zevkine gore. ayrica ben o telefona onca para verdiysem benim istediklerimi yapabilmek onemli Apple nin istediklerini degil.

 11. Palmhook Palmhook 13 Nisan 2016

  apple bu makale için ne kadar odeme yapti ayiptir sormasi ? 🙂

  • sanane sanane 12 Mayıs 2016

   +1 asdsdghtfgjg

 12. Azad Azad 13 Nisan 2016

  iPad ve iPod cihazlarda whatsapp kullanmamızı sağlarsanız dediklerinizi gerçekten güzel kabul edebilirim

  • Arınç ÜNAL Arınç ÜNAL 13 Nisan 2016

   whatpad tweaki Cydia’da mevcuttur. iPad iPodlarda whatsapp çalışır

 13. utkucan utkucan 12 Nisan 2016

  Katılmıyorum bu düşüncenize Jailbreak sadece bunlardan ibaret olan birşey değil ki..

  Yakındır cıkması

 14. kursat kursat 12 Nisan 2016

  çok yerinde ve doğru bir yazı olmuş jailbreak toplulukları insanları kandırıyor aha bugun çıktı yarın çıkacak ahada videosu gibi yeter artık ben 9.0.2 jailbreakımı bozup 9.3.1 e geçmeye kararverdim dahada davos olsa gelmem

Yorumlar kapatıldı.