İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak Bekleyenler için Alternatif Jailbreak Yöntemi

Jailbreak toplulukları iOS’un en güncel versiyonu iOS 9.3.1 ve bir diğer bakıma iOS 9.3 için çalışma yaptıklarını resmi olarak duyurmasalarda, bu yönde çalışmalarının olduğunu doğrulayan sızıntılar mevcut. Ancak bu kadar bilinmeyenin olduğu bir zamanda alternatif yöntemleri denemek gerekiyor.

Mojo isimli bir araç, iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 üzerinden çalışan ve Jailbreak yazılıma ihtiyaç duymadan Cydia benzeri birden fazla içerik deposunun kullanımına izin veren bir araç.

Tabiki hiçbir bu tip alternatif gerçek Jailbreak ve Cydia tadını vermeyecektir ancak güncel iOS sürümü için Jailbreak yokken Mojo bir alternatif olarak görülebilir. Mojo ile oyun emülatörlerinden ekran kaydedicilerine kadar bir dizi özelliği iPhone, iPad veya iPod touch üzerinden Jailbreak olmadan kullanabilirsiniz.

Mojo kurulumu için birkaç küçük adımı izlemek gerekiyor. Şimdi iOS 9.3.1 kurulu bir iPhone nasıl Jailbreak tadına getirilebilir buna birlikte bakalım.

mojoapp.xyz adresine giderek “Install directly from your iDevice” butonuna tıklayın. Mojo bu adımda sizi özel bir sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfa “Build Custom Profile” seçeneine tıklayarak devam edin. Bu adımdan itibaren cihazınıza özel bir sertifika oluşturulacak iOS 9.3.1’in alternatif Jailbreak yapısını kullanmanız için sizden onay istenilecek. Sertifika kurulumunu ekranınıza gelecek olan uyarı ekranının sağ üst köşesinde yer alan “Yükle” butonuna tıklayarak devam edin.

Bu adımda varsa cihazınızın bir parolası sizden parolayı girmeniz istenilecektir. Parolanızı girerek devam edin. Sertifika kurulumunun ardından yine telefonunuz Mojo uygulamasını indirmek üzere yönlendirilecek. Gelen ekrandan “Install Mojo” seçeneğine tıklayın ve indirme işlemini onaylayarak başlatın. Yine bu adımda bir sertifika kurulumu için sizden onay istenilecek. Onaylayarak bu sertifika kurulumunuda onaylayın. Yine cihazınızda varsa bir parola koruması, parola girmeniz istenilecektir. Parolayı girerek yükleme işlemini sürdürün ve gelen ekranlarda onaylayarak devam edin.

Kurulum işleminin tamamlanmasının ardından ana ekranınıza Mojo uygulama kısayolu gelecektir. Uygulamayı açarak son kurulum adımlarınıda tamamlayın. Artık Jailbreak olmaksızın Jailbreak benzeri tweakleri bu uygulama aracılığı ile kolayca cihazınıza kurabilirsiniz.

Uygulamayı kaldırmak istediğinizde ise Ayarlar > Genel > Profiller menüsünden Mojo Installer profiline tıklayın ve “Profili Sil” seçeneğine tıklayın. Kurulumu kadar uygulamanın kaldırılması da kolay.