İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 9.3 veya iOS 9.3.1 Jailbreak Beklemek mi Yoksa Güncelleme mi Daha İyi Bir Seçenek?

Şu an için Jailbreak dünyasının en önemli konusu iOS 9.3 Jailbreak ve veya iOS 9.3.1 Jailbreak. Usta geliştiriciler şu anda iOS için en güncel Jailbreak sürümü üzerinde çalışıyorlar gibi duruyor. Ancak iOS cihazları için 2015 Ekim tarihinden bu yana hiçbir büyük Jailbreak güncellemesi gelmedi.

Çinli grup Pangu Mart ayında yeni bir jailbreak sürümünü yayınladı ancak bu güncelleme sadece iOS 9.1 ile sınırlı kaldı. iOS 9.3 için ise beklentiler yükselmiş durumda. Önümüzdeki günlerde güncel Jailbreak sürümünün yayınlanması bekleniyor olsa da bunun tam olarak ne zaman gerçekleşeceğine dair net bir tarih veya açıklama mevcut değil. Tek bilinen Jailbreak gruplarının güncelleme üzerinde çalıştıkları.

Apple iOS 9.3 güncellemesi ile cihazlarına Night Shift, yükseltilen Notlar uygulaması, yeni 3D Touch kısayolları ve daha fazla özelliği kullanıma sunmuş durumda. Özellikle güvenlik ve hata iyileştirmeleri iOS 9.3 güncellemesinin kritik önem kazanmasına sebep olmuş durumda. Apple iOS 9.3 güncellemesini yayınlamasının hemen ardından, çok değil sadece 10 gün sonrasında iOS 9.3.1 güncellemesini yayınladı. Bu yeni güncelleme iOS 9.3’te yer alan hataları ele alan bir güncellemeydi.

Konumuza tekrar dönecek olursak, iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 güncellemesi kullanılabilir durumdayken, Jailbreak kullanıcıları iOS 9.1 güncellemesine takılı kalmış durumdalar ve merakla iOS 9.3 Jailbreak’i bekliyorlar. Henüz beklediklerini bulabilmiş değiller ne zaman bulacakları da net değil. Uzmanlar Jailbreak topluluklarının umursamaz tavırları karşısında artık yavaş yavaş Apple iOS güncellemelerine dönüşlerin başladıklarını dile getiriyorlar. Nedendir bilinmez ancak toplulukların bu sessiz ve umursamaz tavırları iOS 9’la birlikte ortaya çıktı. Daha önceki iOS sürümlerinde bu tip durumlar pek yaşanmamıştı. Kimisi bunun sebebi olarak topluluklardan kopan hackerları gösteriyorlar.

Her ne olursa olsun, iOS 10 öncesi belkide son güncelleme olacak olan iOS 9.3.2 için geliştiriciler ve halka açık beta yazılım programı kullanıcıları ile testlerine başlayan Apple’a karşın artık Jailbreak olayının pekte albenisinin kalmadığını söyleyebiliriz. Elbette ki bunu genellememek gerekiyor ancak iOS 9 ile birlikte ortaya çıkan Jailbreak güncelleme sorunlarının bunun en önemli sebebi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Jailbreak, iOS için rahatsız edici kısıtlamaları ortadan kaldıran bir uygulama. Jailbreak ile kullanıcılar cihazlarına diledikleri değişiklikleri en azından Apple kısıtlamalarına göre daha fazlasını uygulayabiliyorlar. Bu yönü ile Jailbreak olayının ön plana çıktığı net.

Apple sık sık Jailbreak’e karşın yazılımlarında önlemler alıyor. Yine de genelde hackerların açık bulma noktasında becerikli oldukları açık. Her iOS sürümü ile açıkların ortaya çıkması ve bu açıkların kullanılarak yazılımın kırılması söz konusu. Yazılım güncellemesi noktasında, hiçbir akıllı telefon üreticisinin yapmadığını yapan Apple’a karşın son dönemlerde Jailbreak uygulamasının kan kaybettiği gerçeği kesinlikle yükselen bir değere sahip. Eski cihazlarına dahi güncelleme veren, her sorunu ele alan bir şirketin iOS 9 ile belki de Jailbreak olayını engellemiş-bitirmiş olması söz konusu denilebilir.

Her ne kadar Apple’ın engellemeleri olsa da Jailbreak toplulukları çalışmaya devam ediyor ve kullanıcılar kırılmış iOS yazılımını tercih etmeye devam ediyorlar. Bu sebeple Apple’ın güncellemeleri karşısında oldukça düşük Jailbreak sürümü kullanan kullanıcılar yeni güncellemeyi beklemeye devam edecekler gibi duruyor.