İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 9.3’ün Getirdiği Yeniliklerden Olan ‘Gece Modu’ Sadece Belirli Cihazlarda Çalışacak

Apple dün iOS 9.3’ün ilk beta sürümünü geliştiriciler için yayınlamıştı. iOS 9.3’ün ilk beta sürümü ile birlikte pek çok yenilik kullanıma sunulmaya hazırlanıyor. Bu özelliklerden özellikle dikkat çekeni ise Gece Modu özelliği. Elbette ki iOS 9.3’le birlikte daha pek çok özellik geliyor. Buradan devam ederek iOS 9’e dair daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

iOS 9.3’le birlikte gelen “Gece Modu” veya bir diğer deyişle “Gece Vardiyası” özelliği yapısı bakımı ile dikkat çeken bir özellik. Gece modu, iOS cihazınızın saat ve coğrafi konumunu kullanarak eğer aktif hale getirmişseniz akşam saatlerinde itibaren kendi kendine etkinleşiyor. Gece saatlerinden itibaren iOS cihazınızın ekran parlaklığı ve özellikle beyaz ton parlaklığı gözlerinizi rahatsız ediyor. Hele ki uzun saatler boyunca telefonunuzu elinizden düşürmüyorsanız bu sizin uyku durumunuzu bile etkiliyor. Gece modu tam bu noktada ekranın sıcaklığını yani renk tonlarını değiştiriyor ve ekranın rahatsız edici renklerini solgunlaştırarak, elbette ki görüntü kalitesinden ödün vermeden devreye giriyor. Sabah saatlerinden itibaren ise otomatik olarak deaktif oluyor.

Apple sunduğu bu yeni özellikle ilgili dün herhangi bir detay paylaşmamıştı ancak bugün Apple tarafında bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklama ile özelliği 32 bit, eski iOS cihazlarından kullanılamayacağı belirtildi.

Apple “Gece Modu” özelliğini kullanabilecek cihazların tam listesini de paylaştı. İşte o liste;

  • iPhone 5 ve üstü ve iPad

f.lux uygulaması da Apple’ın duyurduğu ve iOS 9.3’le birlikte kullanıma sunacağı “Gece Modu” ile benzer özelliğe sahip. Hem de 32 bit iOS cihazlarıda destekliyor. Ancak uygulama App Store’dan Apple tarafından, Geliştirici Anlaşması ihlali sebebi ile kaldırıldı. Sebebi ise Xcode programlama dili koşulları olarak gösterildi.

iOS 9.3 ile gelen bu özelliği kullanmak isteyen ancak yukarıdaki cihaz listesinde yer almayan cihaz sahiplerine ise önerimiz cihazlarını Jailbreak yaparak, Jailbreak topluluklarından da yardım olarak benzer uygulamayı kullanmaları yönünde.

iOS 9.3’e dair yenilikleri ve daha fazla detayı sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin!