iOS 9’da Yüksek Hücresel Veri Kullanımını Azaltmak için 7 İpucu

iphone-mobil-veri

iPhone ve iPad kullanıcıları bilirler ki iOS’un mobil veri kullanımı bir Android’e oranla daha yüksektir. Örneğin bir 5 dakika boyunca bir iPhone 6s ile Samsung Galaxy S6’nın mobil veri kullanımı kıyaslarsanız bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Hiç yoksa iPhone 6s’in 5-10 MB daha fazla veri kullanımı yaptığını rahatlıkla görebilirsiniz.

teknik destek

Bu konudan pek çok iPhone kullanıcısı şikayetçiler ve bugün sizlerle yüksek mobil veri kullanımını minimize etmek, sürpriz faturalara karşın önlem almanız açısından bazı ipuçlarını paylaşacağız.

iPhone Yüksek Mobil Veri Kullanımını Azaltmak için İpuçları

1-iCloud için Mobil Veri Kullanımını Kapatın

Bunun için Ayarlar > iCloud > iCloud Drive ayarlarını açın ve en alt kısımda yer alan “Hücresel Veri’yi Kullan” seçeneğini kapatın.

2-Otomatik İndirmeler için Hücresel Veri Kullanımını Kapatın

Ayarlar > iTunes Store ve App Store ayarlarından “Hücresel Veri’yi Kullan” seçeneğini kapatın.

3-Wi-Fi Yardımını Kapatın

Ayarlar > Hücresel ayarlarını açın ve en alt kısımda yer alan “Wi-Fi Yardımı” seçeneğini kapatın.

4-Gereksiz Uygulamaların Hücresel Veri Kullanımını Engelleyin

Ayarlar > Hücresel ayarlarından hücresel veriyi kullanabilen uygulamaları rahatlıkla görebilirsiniz. Buradan gereksiz tüm uygulamaların hücresel veri kullanımını engelleyebilirsiniz.

5-Arkaplanda Uygulama Yenilemeyi Kapatın

Ayarlar > Genel ayarlarından “Arkaplanda Uygulama Yenile” seçeneğine tıklayın ve bu özelliği kapatın.

6-Apple Music Kullanımını Optimize Edin

Henüz ülkemizde kullanılabilir olmasa da yakın gelecekte kullanılabilir olacak olan Apple Music için optimizasyon ayarlarını yapmanız gerekiyor. Varsayılan olarak kapalı olan Apple Music’in “Hücresel Veri’yi Kullan” seçeneği aktif ise “Hücresel Veri ile Yüksek Kalite” seçeneğini kapalı tutmanızı öneririz. Ayarlar > Müzik ayarlarından kontrol edebilirsiniz.

7-Son Çare Olarak Hücresel Veriyi Kapalı Tutun

Tüm yöntemleri denemenize rağmen kullanım oranında düşüş yoksa, hala yüksek hücresel veri kullanımı söz konusu ise yapmanız gereken işiniz oldukça hücresel veriyi aktif hale getirmeniz olacaktır. Bunun için Ayarlar > Hücresel ayarlarından “Hücresel Veri” seçeneğini kapalı tutmanızı ve işinizin olması durumunda açıp işiniz bittikten sonra tekrar kapatmanızı öneririz.

müşteri hizmetleri