Şimdi yükleniyor

iOS için Geliştirilen Kamera Uygulamaları ile Gözetleniyor Olabilirsiniz!

iPhone Kamera

iOS için Geliştirilen Kamera Uygulamaları ile Gözetleniyor Olabilirsiniz!

Son Güncelleme tarihi 26 Ekim 2017 by Müşteri hizmetleri

Bir Google mühendisi, sizden kameraya erişim için izin alan herhangi bir iPhone, iPad veya iPod touch (iOS) uygulamasının sizi gizlice izleyebileceğini kanıtlaması büyük infial yarattı. Google mühendisi Felix Krause, iOS’un derinliklerinde endişe veren bir gizlilik ayarının haberiniz olmadan sizin fotoğraflarınızı ve videolarınızı çekebileceğini ortaya koydu.

teknik destek

iOS için Geliştirilen Kamera Uygulamalarına Erişim İzni Verirken Dikkat!

Krause, herhangi bir uygulamayı yükledikten sonra uygulamanın sizden kameraya erişim için izin istemesinin ve bu erişim talebine izin vermenin uygulamanın cihazın hem ön hem de arka kamerasına erişmesinin önünü açtığının altını çiziyor. Bu sayede uygulamanın ön planda olduğu her an fotoğraf çekimi ve video kaydı yapabilmesi, bu içeriği anında karşı tarafa yüklemesi, gerçek zamanlı yüz algılamayı çalıştırması ve yüz ifadelerini okumasının mümkün olduğunu belirtiyor. Tüm bu sürecin sessizce gerçekleşiyor olması ve bunun bir hatadan değil de iOS özelliğinden kaynaklanıyor olması oldukça can sıkıcı duruyor.

Ayrıca kameraya erişimine izin verilen uygulamalar yüzünden mevcut fotoğraflarınızın uygulama geliştiricisi veya geliştiricileri tarafından görüntülenebildiği gibi pek çok olasılıktan bahsediliyor. Buna karşı iOS kullanıcılarının yapabileceği pek bir şey yok. Öte yandan iOS’un bu özelliğinin kullanıcı deneyimini artırmaya dönük hiçbir olumlu tarafının olmadığı vurgulanıyor.

Bu durum karşısında kullanıcıların alabileceği iki önlem var; ön ve arka kameraların önünü kapatmak ya da tüm kamera erişimine sahip olan uygulamaların bu erişim izninin pasif hale getirilmesi gerekiyor.

Google mühendisi konuyla ilgili olarak Apple ile iletişime geçtiğini ve yapabilecekleri konusunda ipuçları sunduğunu söylüyor. Yapılabilecekler noktasında sunduğu önerinin kamera izinlerinin geçici hale getirilmesi ya da en azından kameranın etkin hale geldiği zamanlarda kullanıcıların bilgilendirilmesi yönünde.

Apple’ın bu kritik gelişme sonrasında kamera uygulamalarının erişim izinlerinde bir düzenleme yapacağı, en azından konuyla ilgili yakın zamanda bir açıklama yapması bekleniyor.

Sorunun Çözümü

Google mühendisinin söylediklerinden etkinlendiyseniz telaş yapmanıza gerek yok. Ayarlar > Gizlilik > Kamera menüsünden iOS cihazınızın kamerasına erişimi olan uygulamaları görüntüleyebilir ve erişimlerini engelleyebilirsiniz.

Hepsinden öte, her uygulamanın böyle bir yönteme girişmesi söz konusu değil ancak güvenilirliği olmayan kamera uygulamalarına karşı dikkatli olmak şart.

teknik destek