iOS için Safari’ye Büyük Bir Değişiklik Geliyor!

iOS için Safari

Apple, gelecekteki bir iOS güncellemesi ile mobil için Safari’deki kaydırma davranışında bazı değişiklikler yapmayı planlıyor ve bu şekilde daha gelişmiş bir kaydırma deneyimi sunmayı hedefliyor.

teknik destek

Haber, Apple’ın varsayılan kaydırma davranışını ve Google AMP’yi kullanan web sayfalarının kaydırma davranışını tartışan bir haber sitesinden geldi.

Bilmeyen kullanıcılar için, Google AMP (veya Hızlandırılmış Mobil Sayfalar), daha hızlı sayfa açılışları sunmayı hedefleyen, Google tarafından oluşturulan bir çevrimiçi yayınlama biçimi veya türüdür. CNN, ABC ve The Washington Post, AppleFoni ( 🙂 ) gibi pek çok haber sitesi tarafından bu biçim şu anda kullanılıyor. Mobil Safari de AMP için kendi kaydırma davranışını kullanıyor ve AMP sayfalarını AMP olmayan sayfalardan daha üstte çıkartıyor.

Google AMP’yi oluşturan Malte Ubl, AMP kaydırma tutarsızlığı hakkında bir hata raporu hazırladı ve sonuç olarak başta Apple olmak üzere pek çok üreticiyi AMP sayfalarını öne çıkartmaya yönlendirecek değişiklik yapma altyapısını harekete geçirmiş oldu.

Şu an itibariyle, bir AMP sayfası üzerinden ekranı kaydırma ile standart bir web sayfasını kaldırma arasındaki farklılık göze çarpıyor. AMP sayfalar daha hızlı ve daha düzgün bir şekilde kaydırılıyor. Yeni kaydırma davranışı iOS 10.3.3 beta sürümünde mevcut değil ancak gelecekte bu sürüm için de kullanılabilir olacak diyebiliriz.

müşteri hizmetleri