iOS için Steam Gelecek Mi?

İOS için Steam

Valve yapımı olan Steam, dünyanın en büyük oyun servisleri arasında diyebiliriz. Dijital oyunların hemen hemen hepsini içerisinde bulundursan platform, satış konusunda rakip tanımıyor. Bilgisayarlardan sonra konsollara geçiş yaparak bu konu üzerinde çalışan servisin şimdiki hedefi ise mobil işletim sistemleri. Steam mobil uygulama kapsamında çalışmalar yaptığını dile getirdiği sıralarda kötü bir haber ile sarsıldığını görmüş olduk. Maalesef Valve yapım mobil platformu ortaya koymak için İOS ile anlaşma yapmak istedi fakat İOS, İOS yenilikleri arasında Steam’ın yeri olmadığını belirterek reddetti.

teknik destek <

Steam’ın yapmak istediği mobil platform, bilgisayar üzerinde oynadığınız oyunları kütüphanenize atarak akıllık telefonunuz üzerinden de oynama imkânı sağlayacaktı. Bir nevi bilgisayarınıza uzaktan erişim sistemi gibi olan bu projede Apple ile görüşülmüş ve Valve izinlerin alınmaya başlandığını sosyal medya üzerinden belirtmişti. Daha sonra yapılan açıklamada Apple şirketinin sistemi reddettiği dile getirildi.

Steam iOS Çalışmalarına Son Verecek Mi?

Apple Şirketi, Steam’ın İOS yenilikleri arasında yer almayacağını belirtip sistemi reddettikten sonra Valve tarafından kesin bir açıklama geldi. Bu açıklamaya göre, ekiplerinin bilgisayara uzaktan erişim yaparak akıllı telefonlar üzerinden oyun oynama kapsamındaki projeye çok zaman harcadıklarını, üzerinde çok çalıştıklarını belirtti. Bunun yanı sıra Apple Şirketi ile anlaşma yapılmadığı için hayal kırıklığına uğradıklarını ve Apple şirketinin bu projeyi akıllıca düşünüp yeniden gözden geçirmesi gerektiğini dile getirdi. Kısaca Valve konunun üzerini tamamen kapatmadı ve Apple şirketi için bu sözleri dile getirerek açık kapı bıraktı.

Apple kullanıcıları İOS için Steam platformunun geleceği için çok sevinmişlerdi. Görünen o ki sadece Valve şirketinin değil kullanıcılarında hayalleri suya düştü. Apple şirketinin reddinden sonra kullanıcı yorumları yoğun bir şekilde arttı ve kullanıcılar bu duruma tepki gösterdiler. Umarız Apple konu hakkında bir daha düşünür ve Valve şirketinin bıraktığı açık kapıyı değerlendirerek Steam’ı İOS sistemiyle bütünleştirir. Çünkü proje hem çok kapsamlı hem de gerçekten kullanıcılar için çok güzel bir sistem.

Apple Neden Teklifi Reddetti?

Apple Şirketi kullanıcıları için kendi servislerini ve uygulamalarını sunarken, diğer servis ve uygulamaları ikinci planda bırakıyor. Hatta bazen diğer sistemler ve uygulamalar İOS için uyumlu hale bile getirilmiyor. Apple şirketinin İOS için Steam platformunu neden reddettiğine mantık çerçevesinde bakarsak; cevabın çok basit olduğunu görebiliriz. Yani Apple şirketi, başka sistem ve uygulama üzerinden değil tamamen kendi sistemi üzerinden kullanıcılara hizmet sağlamak istiyor. Apple şirketi, Steam’ın gelecek planlarına uymadığını açıkça belirtti.

Apple tıpkı Steam gibi bir platformu kendi mühendislerine yaptırıp tasarlatarak sadece Apple marka bilgisayar, telefon ve tablet üzerinden uzaktan erişim sağlayabilecek bir program ortaya çıkarabilir. Sonuçta Apple diğer sistem ve uygulamaları hemen hemen hiç kabul etmiyor ve bu sistem ve uygulamaların benzerini yaparak sadece kendi kullanıcılarına özel hale getiriyor. İşte bu yüzden kararın altında yatan nedenin bu olduğunu düşünüyoruz.

müşteri hizmetleri