İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS için Uygulama Geliştirerek Para Kazanmaya Başlayabilirsiniz!

Her yıl onlarca yeni akıllı telefon pazara giriyor ve şu anda dünya nüfusunun yarısından fazlasının akıllı telefona sahip olduğu yapılan analizlerle kanıtlanmış durumda. Akılı telefon kullanımının rekor seviyelere ulaşmış olması beraberinde mobil uygulama geliştirmeyi karlı bir iş haline getirdi.

Şu anda dünyanın en popüler mobil işletim sistemi Android ve Apple’ın mobil işletim sistemi iOS ise Android’ten sonra ikinci sırada yer alıyor. Durum böyle olunca Android için uygulama geliştirmek daha cazip duruyor ancak iOS için uygulama geliştirmek kesinlikle daha cazip.

Elbetteki her iki işletim sistemi için de uygulama geliştirmek oldukça önemli ancak iOS tarafında uygulama geliştirmek Apple’ın ekosistemindeki sınırlamalar nedeniyle daha önemli hale geliyor. Uygulama satın almak veya uygulama içi satın alım yapmak bir iPhone kullanıcısı için çoğu zaman olağan bir durumdur. Android tarafındaysa daha çok warez anlayışı söz konusu olduğundan uygulama geliştiricileri iOS’tan daha fazla gelir elde etmektedirler. Bu nedenledir ki, iOS için uygulama geliştirme para kazanmak isteyenler için keşfedilmeyi bekleyen bir hazine konumundadır.

Biz de bu makalemizde, sizlere iOS için uygulama geliştirerek para kazanma yollarından bahsedeceğiz.

iOS için Uygulama Geliştirmek Son Derece Karlı Bir İş

Günümüzde mobil uygulamalar, reklam yapmak için eşsiz bir araç görevini üstleniyorlar. Ürün veya hizmet satmanın, bilgi paylaşımı yapmanın veya insanları eğlendirmenin en iyi ve en kolay yolu mobil uygulama geliştirmekten geçiyor.

Şu anda Apple, sadece App Store’dan her yıl milyarlarca dolar gelir elde ediyor ve bu doğrudan üçüncü taraf uygulama geliştiricileri ile sağlanıyor. Apple’a göre, sadece App Store hizmeti Fortune 100 listesinde yer alan pek çok şirketten daha değerli bir düzeyde.

iOS için uygulama geliştirme seçenekleri oldukça geniş ve beklentileri karşılayan, ihtiyaçlara cevap veren uygulamalarla geliştiriciler harika fırsatlar yakalayabiliyorlar. App Store’dan sinemaya kadar uzanan Angry Birds bu noktada verilebilecek en iyi örnek olacaktır. Angry Birds’ün geliştiricisi Rovio şu anda sadece uygulama mağazalarında (App Store, Google Play Store) yer alan uygulamaları sayesinde milyarlarca dolar kazanan bir şirket.

İşin Gizli Formulü

Geliştirilen uygulama büyük ilgi görebilir ve milyonlarca kez indirilebilir. Çoğu insana göre uygulama indirmek değil uygulama içi satın alım yapmak geliştiriciye para kazandırır. Ancak olay bu şekilde değildir. Pek çok popüler ücretsiz uygulamanın geliştiricisi herhangi bir satış yapmadığı halde milyonlarca dolar kazanmaktadır. Bu gelirin kaynağı ise uygulama içerisinde yer alan reklam çubuğudur.

Angry Birds örneğine geri dönecek olursak, Rovio uygulama için satın alımlardan öte uygulamasında gördüğünüz reklamlardan para kazanmıştır, kazanmaya devam etmektedir.

Elbette ki herhangi bir uygulamanın başarısı kullanıcı sayısına ve aynı zamanda uygulamaya verilen emeğe bağlıdır. Rovio örneğimize yine geri dönecek olursak, böyle bir şirketin başarılı olması oldukça normaldir. Çünkü uygulama geliştirme deneyimi olan ve sistemini oturtmuş bir şirketten söz ediyoruz. Rovio, Angry Birds’ü tümüyle ücretsiz güncellemelerle ayakta tuttu ve şu anda Angry Birds dünya çapında oldukça popüler olan ve milyonlarca kullanıcısı olan bir oyundan, uygulamadan öte bir marka haline geldi.

Uygulama Geliştirmek için Kategori Seçimi

Şu anda App Store’da her kategoriden 2.5 milyona yakın uygulama yer alıyor. Uygulama geliştiricileri, hayal dünyasından yola çıkarak, benzersiz veya benzerlerinden farklı uygulamlar sunarak kullanıcıların ilgisini çekmeyi hedefliyorlar ve başarılı da oluyorlar.

Uygulama pazarında başarıyı yakalamanın en kolay yollarından birisi sosyal ağ veya sohbet uygulaması geliştirmekten geçiyor. Bu tip uygulamalar, kullanıcıların paylaşım yapmasını ve birbirleri ile bağlantı kurmalarını teşvik ettiği için ilgi oldukça yüksek oluyor.

Elbetteki oyun geliştirmek işin en eğlenceli, en ilgi çekici tarafı ve kesinlikle her yaştan kullanıcıya hitap edileceğinden dolayı büyük paralar kazanmak mümkün.

Geliştirilen Uygulamadan Para Kazanmak için İlk Adım

Uygulamanızı geliştirdiniz ve App Store’da yayınlandı. Peki reklam vereni nasıl bulacaksınız? Cevabı oldukça basit; dev arama motoru Google’a gideceksiniz. Google şu anda dünyanın en popüler arama motoru ve bu popülaritesi sayesinde yine dünyanın en popüler reklam yayınlama mecrası.

Google, reklam verenlerin sadece kendi platformu üzerinde değil herhangi bir web sitesi ve uygulama üzerinde de yer almasına aracılık ediyor. Şirketin reklam verme servisi AdWords olarak adlandırılırken, web siteleri, YouTube ve uygulamalar için reklam yayınlama servisi AdSense’dir. AdSense ve AdMob işbirliğinde uygulamalar için özel reklamlar yayınlanmaktadır.

Anlayacağınız, uygulamanıza ilk reklam veren Google ve akabinde tüm dünyaki küçük, orta ve büyük işletmeler olacaktır. Böylece, uygulamanızdan her ay binlerce TL kazanma şansını rahatlıkla bulmuş olacaksınız. Elbetteki bu kazanç seviyesi uygulamanın kullanıcı sayısı ile doğrudan alakalı olacaktır.

Mobil Uygulamaların Ülke Ekonomisine Katkısı

Geliştirilen uygulamaların arkasındaki şirketler, sadece bir ülkeye değil dünya geneline hitap eden uygulamalara sahipler. Elbetteki bu uygulamada sunulan ek dil seçenekleri ile sağlanmaktadır. Mesela Rovio, her ne kadar yabancı bir şirket olsa da Angry Birds’e Türkçe dil desteğine yer veriyor ve oyun ülkemizde de oldukça popüler. Hal böyle olunca her Türk kullanıcısı üzerinden şirket gelir elde edebiliyor ve dolaylı olarak ülkesinin ekonomisine de oldukça etkin bir şekilde destek oluyor. Ve evet, kesinlikle ülkesine döviz çekiyor.

Uygulama geliştirme noktasında ne yazık ki ülkemiz geliştiricileri biraz çekimser kalıyorlar. Şu anda dünya çapında popüler olan uygulamamız veya oyunumuz yok denilecek seviyede. Esasen bu durum doğrudan eğitim sistemimizle alakalı.

Ülke olarak eğitimimizin içine yazılım kavramını tam olarak entegre edemedik ve gençlerimizin ilgisini bu yöne çekemedik. Yazılım veya daha dar tabir ile uygulama geliştirme üzerine istekli olanlar için ise yeterli Türkçe kaynak, eğitim ve eğitici yok. Durum böyle olunca da iOS için uygulama geliştirme oldukça zormuş gibi bir algı oluştu ve bu algı yaygınlaştı.

2 Yorum

  1. Cemal Cemal 14 Nisan 2018

    Ben belediye başkanıyım bana 140 tl verilecektir

Yorumlar kapatıldı.