İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS mu Daha Güvenli Android mi?

Boğaziçi Üniversitesi Siber Güvenlik Merkezi Yöneticisi Bilgin Metin, son zamanlarda akıllı telefonlara dönük tehditlerin arttığı yönünde AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Bilgin, Android tabanlı akıllı telefonlara yönelik saldırıların daha yoğun olduğunu ifade ederek, siber saldırıların masum görünümlü zararlı yazılımların telefonlara yüklenerek başladığını söyledi.

Siber korsanların hedefinde telefondaki özel verilerin olduğuna dikkat çeken Metin, Android telefonlardaki Bluetooth protokolünde “Blueborne” adlı bir zafiyetin kullanılarak telefonlara direkt erişim sağlandığını ve bu kanal üzerinden herhangi bir zararlı yazılımın kolayca telefona yüklenildiğini ve kullanıcının farkında olmadan telefonun siber korsanlarının kontrolüne geçtiğini söylüyor. Tehlikenin boyutu ise oldukça ciddi. Öyle ki, telefonunuzun kamerası ve mikrofonu korsanların kontrolüne geçiyor. Mesela ön kamera ile korsanlar sizi izleyebiliyorlar, mikrofon ile konuşmalarınızı ve telefon görüşmelerinizi kayıt altına almaya başlıyorlar.

Elbetteki tehlikenin boyutu bununla sınırlı değil. Korsanlar telefonunuza erişim sağladıklarında banka hesaplarınıza, sosyal medya hesaplarınıza da erişim sağlayabiliyorlar. Korsanlar hedefine ulaşmak için profesyonel olarak tasarlanmış, masum görünümlü zararlı yazılımları kullanıyorlar.

Bu yönü ile şu anda “Android” siber korsanlarının egemenliği altında ve geç gelen güvenlik güncellemeleri işin ciddiyetini iyiden iyiye artırıyor.

iPhone tarafında ise Jailbreak‘ten sonra güvenlik sorunları baş gösteriyor. Bir iPhone kullanıcısının siber korsanlarının hedefi haline gelebilmesi için yazılımını Jailbreak yapması yani kırması yeterli oluyor. Bunun dışında düzenli güncellemeler ile güvenlik düzeyini sürekli artıran ve tespiti yapılan güvenlik açıklarını anlık olarak gideren Apple’ın mobil işletim sisteminde siber korsanların varlık göstermesi pek kolay değil.