İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS ve OS X Beta Güncellemeleri için Apple’ın Beta Yazılım Programına Nasıl Kayıt Olunur?

Apple zaten kayıtlı geliştiriciler için iOS’un beta sürümlerini kullanıma sunuyor ve geliştiriciler yükleyebiliyorlar. Peki, Apple’ın yıllık ücretli olan geliştirici programına katılmadan iOS ve OS X’e ait en güncel beta güncellemelerini nasıl ücretsiz alabilirsiniz?

teknik destek

Apple bunun için bir program başlatmış durumda. Program dahilinde iOS ve OS X’e ait en güncel beta güncellemeleri, isteğe bağlı olarak programa dahil olan kullanıcılara ücretsiz olarak sunuluyor. Bu sayede en önce yazılımların testlerini yapabiliyor ve bu deneyimi yaşayabiliyorsunuz.

Halka Açık Beta Yazılım Programı şu an için iOS ve OS X için kullanılabilir olup, yazılım güncellemesi ile uyumlu iPhone, iPad, iPod touch ve Mac cihazı kullanıcıları içindir. Yani bir iPhone 4 kullanıcısı programa dahil olamaz. Olsa bile en güncel iOS 9 beta yazılım güncellemelerini cihazına indiremez.

Halka Açık Beta Yazılım Programına dahil olmak için, öncelikle buradan devam ederek program sayfasına giriş yapın. Program için geçerli ve cihazınıza tanımlı bir cihazınızın olması gerektiğini unutmayan.

Program sayfasında yer alan “Sign Up” butonuna tıklayın. Daha sonra Apple Kimliğinizi kullanarak giriş yapmanız talep edilecektir. Geçerli Apple Kimliğinizi kullanarak “Sign in” diyerek giriş yapın.

Daha sonra Apple sizi OS X ve iOS için iki farklı sayfanın bulunduğu kılavuz sayfasına yönlendirecektir.

Bu saydan OS X için veya iOS için seçiminizi yapın ve “enroll your iOS Device” yani iOS Cihaz Kayıt veya “enroll your Mac” yani Mac Kayıt linklerinden seçiminizi yaparak cihazınızı program kapsamında kayıt ettirmeniz gerekiyor.

Ben bu adımda iOS için kayıt yaptıracağım. “enroll your iOS Device” linkine tıklıyorum

ios-cihaz-kaydi

Ardından iOS cihaz için kayıt sayfasına yönlendiriliyorum. Daha sonra Apple adım adım ne yapmamız gerektiğini açıklıyor. Bu adımda cihazımız için, Appele Kimliğiniz ile tanımlı olan “Beta Profil” yazılımı indireceğim. Bu indirme işlemini iPhone, iPad veya iPod touch üzerinden yapmanız gerekiyor. Eğer ki OS X için programa dahil olacaksanız Safari ile Mac’iniz üzerinden yapmanız gerekecektir.

apple-beta-kayit

Ben iOS için anlatımıma devam edecek olursam; iOS Beta Profilini indir dedikten sonra cihazınız sizi uyaracak ve kurulum işlemleri için yönlendirecektir. Kurulum işlemlerini tamamladıktan 4-5 dakika sonra iOS cihazınız için Ayarlar > Hakkında > Yazılım Güncelleme seçenekleri üzerinden veya Mac için Mac App Store > Güncellemeler sekmesinden varsa beta yazılım güncellemesi rahatlıkla alabilirim.

Yapacağınız tüm işlem bu kadar. Dikkat etmeniz gereken husus cihaz yedeğinizi muhakkak alın. Herhangi bir sorun olmayacaktır ama olur ya bir sorun olursa yedeğinize geri dönüş yapabilirsiniz.

teknik destek

2 Yorum

  1. tuncay tuncay 10 Eylül 2016

    beta programından nasıl cıkarız peki

Yorumlar kapatıldı.