iOS’un Yeni Hatası iPhone’ları Çökertebilir

iOS’un Yeni Hatası iPhone’ları Çökertebilir

Çok basit bir karakterin bile iPhone’u çökertmek için yeterli olabileceğini düşündünüz mü? Bu durum belki size inanılmaz olarak gözükebilir. Fakat gerçekten bunu yaşayabilirsiniz. Özel bir karakter, iPhone’ların çökmesine sebep olurken iOS’ta yer alan mesajlar uygulamasına erişmeye de engel oluyor.

teknik destek

iOS 11 HATALARI

Apple 2017 yılına girmeden önce şok etkisi yaratan kötü yazılım sorunlarıyla uğraştı. Bu durumun 2018 yılında da değişiklik göstermediğini görüyoruz. iOS 11’de iPhone’u çökertme özelliğine sahip olan ve iOS’taki mesajlarla FaceBook Messenger, WhatsApp, Gmail ve Outlook gibi popüler uygulamalara erişmeyi engelleyen bir hata bulundu. Hatayı fark eden ise İtalyan blog Mobile World oldu. Sonrasında bu durum iOS 11.2.5 ile çalışan birden çok iPhone ile test edildi. Ek olarak Mesajlar ile Safari’nin MacOS sürümlerinde de çalıştığı görüldü.

iOS 11’deki hata, Teluguca dilinde bulunan özel bir karakterin cihaza gönderilmesiyle oluşuyor. Bu karakter cihazın çökmesine ve iOS’ta yer alan mesajlar uygulamasının erişime engellenmesine sebep oluyor. iOS bu dili algılamada sorun yaşıyor ve sistem dili algılama üzerine kurulu olduğu için sorun ile karşılaşarak çöküyor. Mesajlar uygulamasına gelindiği zaman mesaj açılamıyor ve kendini yeniden başlatma moduna alıyor. Bunun sebebi ise; uygulamanın özel karakterleri yükleme evresinde başarılı olamamasıdır. iPhone’un Mesajlar bölümüne tıkladığınız zaman henüz servise giremeden devamlı ana sayfaya yönlendiriyor. Outlook, Facebook Messenger, Gmail ve WhatsApp gibi uygulamalarda da hata test edildiğinde uygulamaların devre dışı kaldığı görülmüştür.

müşteri hizmetleri