İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPad Air 3 veya 9.7 inç Yeni iPad Pro Hakkında Tüm Bildiklerimiz (AppleFoni Özel)

Geçen yıl Apple şaşırtıcı bir adım atarak, iPad Air 2‘yi yenilemedi ve bu herkesi şaşırttı. En son 2014 yılında yenilenerek satışa sunulan iPad Air 2’yi 2015 yılında 12.9 inç dev ekranlı iPad Pro takip etti. Yeni iPad modeli pek çok ultrabook yerine geçebilecek kadar iddialı donanımsal özelliklere sahipti. Bu yıl için ise, Apple’ın iPad Air 2’yi yenileyeceği ve yeni iPad Air 3‘ü tanıtacağı konuşuluyor.

teknik destek

Ancak söylentiler ve sızıntılar Apple’ın iPad Air 3 yerine 12.9 inç iPad Pro‘nun küçük halinin, 9.7 inç yeni iPad Pro’nun gelebileceğini de işaret eder nitelikteler. Eğer bu iddialar doğru çıkarsa, Apple iPad modellerinin adlandırma şeklini ikinci kez baştan sona değiştirmiş olacak. 2013 yılında iPad 4’ün yerine yeni bir tasarım ile iPad Air‘in tanıtıldığını ve Air serisinin bu şekilde başladığını hatırlatalım.

AppleFoni ekibi olarak, yeni iPad modeli hakkında ortaya atılan pek çok söylentiyi sizler için bir araya getirdik ve bunlara göre iPad Air 3 veya 9.7 inç iPad Pro için tüm bu söylentileri derledik.

Tasarım ve Ekran

9.7 inç iPad Pro tanıtılacak olursa, tamamen 12.9 inç iPad Pro gibi dört stereo hoparlör, Smart Keyboard ve bağlantı noktası olan Smart Connect ve aynı tasarım ile gelecek. Ayrıca 12.9 inç iPad Pro gibi Apple Pencil’ı destekleyecek.

Ayrıca yeni iPad modelinin arma kamerasında bir LED flaşın yer alacağıda düşünülüyor.

iPad Air 3 için net bir ekran boyutu veya kalınlık bilgisi mevcut değil. Yeni iPad Pro tarafında ise 9.7 inç bir ekran ile gelmesi ön görülüyor. Kalınlığının ise ne olacağı henüz net olarak ifade edilmiyor.

Apple 9.7 inç iPad Pro veya iPad Air 3 hangisi tanıtılacak bilinmese de, dört stereo hoparlör yükseltmesinin oldukça ilgi çekici olacağını düşünüyoruz.

Tanıtılacak olan yeni iPad modeli için 4K ekran çözünürlüğü bir süredir konuşulmuş olsa da bunun gerçekleşmeyeceğini tahmin ediyoruz. Ancak, Apple’ın ekran için yüksek parlaklık noktasında ekranda büyük iyileştirmeler yapması bekleniyor. Şirketin ayrıca doğrudan güneş ışığı altında parlamayı azaltmak için daha iyi bir yansıma önleyici kaplamayı tercih edeceği beklenenler arasında.

Ne yazık ki 9.7 inç iPad Pro veya iPad Air 3 tarafında, 3D Touch desteğinin yer alıp almayacağı bilinmiyor. 3D Touch ile gelebilecek bir tabletin artıları çok olur mu bu elbette ki tartışılır.

Smart Keyboard ve bunun için gerekli olan Smart Connect ise hem yeni 9.7 inç iPad Pro adına hem de iPad Air 3 adına oldukça yararlı olabilir.

İşlemci

Dedikodular, 9.7 inç iPad Pro’nun A9X işlemci ile geleceğini gösteriyor. Tıpkı 12.9 inç iPad Pro’da olduğu gibi. Ancak Apple’ın pil ömrünü daha iyi kılmak adına işlemcide bir takım yükseltmeler yapması öngörülüyor. Yine de çoğu analiste göre Apple’ın işlemci üzerinde bir sınırlamaya gitmesi de beklenebilir. Sonuçta 12.9 inç iPad Pro benzeri bir performansın 9.7 inç iPad Pro’da yer alabilmesi fazlalıktan ibaret olarak görülebilir. iPad Air 3 adına ise kesin bir detay mevcut değil ama A8X işlemci yerine Apple’In A9X işlemciyi tercih etmesi söz konusu olabilir.

Ayrıca iPad Air 3 veya 9.7 inç iPad Pro adına 4 GB RAM konusu gündem de. Yani yeni iPad modeli hangisi olursa olsun bir 4 GB RAM ile gelmesi mümkün gibi duruyor.

Kamera ve Kullanılabilirlik

iPad Air 2 ile, ortalama bir kullanıcı için ki çoğu kullanıcı iPad ile fotoğraf çekme meraklısı değildir ama Apple yerinde bir yükseltme yaptı ve kamera performansını yükseltmiş oldu. 8 megapiksel kamera ile gelen iPad Air 2’nin yenilenmiş hali olabilecek olan iPad Air 3 veya yeni iPad modeli olabilecek olan 9.7 inç iPad Pro’nun 12 megapiksel kamera, LED flaş ve 4K video kaydı yapabilme yetenekleri ile gelmesi bekleniyor.

Fiyat

Adı iPad Air 3 veya 9.7 inç iPad Pro olsun farketmeksizin Apple’ın iPad Air 2 benzeri bir fiyat politikası uygulaması bekleniyor diyebiliriz. Kısacası;

  • 16 GB, yalnızca Wi-Fi modeli için: 1.649 TL
  • 64 GB, yalnızca Wi-Fi modeli için: 1.949 TL
  • 128 GB, yalnızca Wi-Fi modeli için: 2.249 TL
  • 16 GB, Wi-Fi + Cellular modeli için: 2.049 TL
  • 64 GB, Wi-Fi + Cellular modeli için: 2.349 TL
  • 128 GB, Wi-Fi + Cellular modeli için: 2.649 TL

Ne Zaman?

Apple’dan herhangi bir resmi açıklama henüz yok. Ancak yaygın söylentiler, özellikle de Yeni 4 inç iPhone modeli olabilecek olan iPhone 5SE / iPhone SE adına konuşulan tarih 21 Mart. Apple’ın bu 21 Mart‘ta ki etkinliğinde yenilenen Air serisi iPad modelinin veya yeni iPad Pro modelinin tanıtması bekleniyor.

 

müşteri hizmetleri