İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPad Pro Parçalarına Ayrıldı! iFixit Yine İş Başında

Onarım kılavuzu portalı olan iFixit Apple’ın son gözde cihazı olan yeni iPad modeli, 12.9 inçlik iPad Pro’yu parçalarına ayırdı ve onarım kılavuzu arşivine iPad Pro’yu da kazandırdı. 12.9 inç ekranı, 3. nesil 64 bit A9X işlemcisi ile gelen iPad Pro, geniş gövdesinin içerisinde başka ne saklıyor olabilir? Gelin birlikte bakalım.

Önceki nesil ve diğer iPad modelleri ile kıyaslandığında iPad Pro’nun farklı bir iç gövdesi olduğu belirtiliyor. İlk defa bir iPad modelinin ekranının merkezcil bir kablo ile gövdeye bağlantılandığı vurgulanıyor. Bunun iPad tarihinde bir ilk olduğu belirtiliyor.

iFixit yaptığı parça inceleme analizleri sonucunda Apple’ın kamuoyu ile paylaşmadığı detayları da açığa vuruyor. İşte iFixit’in iPad Pro içerisinde ulaştığı bileşenlerin ayrıntısı;

  • 2 x Broadcom BCM15900B0
  • NXP Yarı İletken 8416A1 Dokunmatik Kimlik Sensörü
  • Parade Technologies DP695 zamanlama kontrolörü: Bu parçanın büyük olasılıkla ekranın yenilenmesinin desteklenmesi için kullanılıyor. Retina 5K iMac’te bulunan DP665 LCD zamanlama kontrolörü benzeri bir bileşen.
  • Texas Instruments TPS65144 (iPad Air 2’de bulunan TPS65143A LCD Bias benzeri bir bileşen)

iFixit’in yaptığı analizler dahilinde üst sınıf ses kalitesine sahip hoparlörün her birinin pil ömrünü doğrudan etkilediği belirtiliyor. Ayrıca belirgin oranda yer kapladıkları da belirtiliyor.

ipad-pro-hoparlor

iFixit genel olarak 10 üzerinden 3 gibi bir puanlama ile iPad Pro’nun onarılmasının çokta kolay olmadığını belirtiyor. Kimi bileşenlerinin kolaylıkla onarılabileceği de vurgulanıyor. Örneğin iPad Pro’nun pilini çıkartmanın çok kolay olduğu söyleniyor. Lehimli olmadığı sadece iç gövdeye yapışık olan pili çıkartmanın kolay olmasının yanı sıra LCD ve ön panel camı birlikte bulunuyorlar ve bunun iPad Pro’nun içini açmayı kolaylaştırıldığı söyleniyor. Elbette ki ön panel ve LCD camın birbirine bağlantılı olmasının negatif yönü de mevcut. iPad Pro’nun içini açarken LCD ekrana zarar verilebilmesi söz konusu. Bu yönü ile iPad Pro’yu parçalarken dikkatli davranılması gerek.

iFixit’in hazırladığı iPad Pro onarım kılavuzuna buradan devam ederek ulaşabilirsiniz.