İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPad Pro Performans Testlerinde iPad Air 2 ve Yeni MacBook Dahil Pek Çok Cihaza Fark Attı

Arstechnica iPad Pro’yu geniş bir performans testine tabii tuttu. Performans testleri oldukça şaşırtıcı sonuçlara sahipler. Yeni iPad modeli olan 12.9 inçlik iPad Pro yeni MacBook, Microsoft’un Surface’i dahil olmak üzere pek çok cihaza büyük bir fark attı.

teknik destek

A9X işlemcisi ile her ne kadar büyük farklılıkları olsa da en yakın rakibi olarak gösterilen A9 işlemcili iPhone 6s’i ve aynı sınıf rakibi olarak gösterilen A8X işlemcili iPad Air 2’yi de de testlerde geri bırakan iPad Pro’ya en yakın rakip yine iPad Air 2 olmuş oldu.

Geekbench tek çekirdekli performans testlerinde iPad Pro 3233 puan alırken en yakın rakibi iPad Air 2, 1831 puan aldı. iPhone 6s ise 2537 gibi bir puan alıyor.

Çok çekirdekli testlerde farklılıklar mevcut ama sonuçlar da bir bükülme söz konusu. A8X işlemcili iPad Air 2 1.84 GHz hızında çalışan üç CPU kullanırken iPad Pro 2.25 GHz hızında çalışan sadece iki çekirdeği ile iPad Air 2’yi gerisinde bırakmayı başardı.

ipad-pro-islemci-hizi

Kağıt üzerinde iPhone 6s’in performans iPad Pro’ya yakın olarak gözüküyor olsa da gerek Apple’ın parça gelişimi gerekse iPad Pro’nun büyük gövdesi daha fazla soğutma kapasitesi sunduğu için uzun süreli performans testlerinde hızını korumayı başarıyor.

ipad-pro-performans-testi

iPad Pro’nun testlerde rakiplerine göre geride kaldığı tek test ise batarya testi oldu. iPad Air 2 ve iPad mini 4’ün gerisinde kalan iPad Pro bu yönü ile şaşırtmış oldu. Elbette ki bunun en büyük sebebi 12.9 inç boyutundaki ekran. iPhone 6s Plus ise batarya performans testlerinde büyük bir ivme yakaladığı görülüyor. Karma batarya test sonuçlarında ise yine başı iPad mini 4 çekti.

ipad-pro-batarya-wifi
ipad-pro-batarya

iPad Pro’nun testlerdeki başarısını Tim Cook’Un yaptığı açıklama ile doğrudan ilişkilendirebiliriz. Tim Cook iPad Pro’yla ilgili olarak pek çok dizüstü bilgisayarının yerini alabileceğini belirtmişti. Testlerdeki performansı ise beklenildiği gibi pek çok cihaza göre oldukça iyi durumda.

teknik destek