İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPad’e WhatsApp Nasıl Yüklenir ve Kullanılır?

WhatsApp Messenger, her geçen gün büyüyen ve şu andan bir milyardan fazla aktif üyeyi birbirine bağlayan, iPhone için inanılmaz derecede popüler bir uygulamadır. Arkadaşlarınıza veya arkadaş gruplarınızla, Wi-Fi veya 3G/4G üzerinden mesajlar göndermenize izin verir ve telefon faturanızda tasarruf etmenizi sağlar (elbetteki sınırınızı aşarsanız mobil veriye yüksek ücretler ödemeniz mümkün).

Üzücü olan şey, uygulamanın yalnızca iPhone için mevcut olması ve iPad veya iPod touch için kullanılamıyor olmasıdır.

Ancak umutsuzluğa kapılmayın; bu öğreticide size WhatsApp Web’i kullanarak bir iPad (veya iPod Touch) üzerinde WhatsApp Messenger’ı nasıl kullanacağınızı göstereceğiz. WhatsApp Web, iPhone’unuzdaki WhatsApp hesabına bağlanır ve iletileri iPad’e iletir ve WhatsApp iletilerini, fotoğrafları ve videoları gönderip almanızı sağlar. Bu, iPad’te yerleşik bir WhatsApp değildir ancak olabilecek en iyi şeydir.

Bunun ötesinde, geliştiriciler WhatsApp Web’i, bildirimler de dahil olmak üzere değişen özelliklere sahip bir dizi uygulama içine paketleyerek kullanma da sundular. Bunu da belirtelim.

iPad’te WhatsApp Nasıl Kullanılır?

iPad’inizde WhatsApp Web üzerinden WhatsApp uygulamasına erişmek istiyorsanız, Safari veya App Store’daki bir üçüncü taraf uygulama aracılığıyla bunu yapmak için iki yol vardır.

WhatsApp Web

Bu hizmete, Safari aracılığıyla nasıl erişeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Adım 1: iPad’te Safari’yi açın ve web.whatsapp.com adresine gidin. Sayfa yüklendikten sonra WhatsApp Web arayüzüne gitmediğiniz ve bunun yerine sizi WhatsApp ana sayfasına gittiğiniz farkedeceksiniz.

Adım 2: URL’ye dokunun ve bir web adresi yazarken görünen sık kullanılanların en üstteki diyalog ekranına erişmek için parmağınızla ekranı aşağıya doğru hızlıca kaydırın. “Masaüstü siteyi yükle” yazan bir seçeneği göreceksiniz, bu seçeneğe dokunun.

Adım 3: Sayfa yeniden yüklenmeli ve iPhone’unuzla eşleştirilecek QR kodunu gösteren tanıdık WhatsApp Web arayüzü gelmelidir. iPhone’unuzda WhatsApp uygulamasını açarak, Ayarlar > WhatsApp Web’e gidin ve iki cihazı birlikte eşleştirmek için QR kodunu tarayın.

Adım 4: Hepsi bu kadar! Sayfa, yeniden yüklenmeli ve gönderilen tüm iletilerinizle birlikte size gönderilen herhangi bir medya veya sesli notlar Safari ekranında görüntülenmelidir.

Bu geçici çözümü kullanırken birkaç sınırlamanın olduğunu bilmelisiniz. İlk sınırlama, web tarayıcısı ile WhatsApp tarafından desteklenmediğinden sesli not gönderememenizdir.

İkinci sınırlama, hizmet Mac veya PC’de kullanıldığının aksine, web tarayıcılarından gelen bildirimler iOS’ta desteklenmediği için gelen iletilerin bildirimlerini almazsınız. Bunun dışında ve birkaç küçük hatadan başka, hizmetin kullanımı oldukça kolay ve iPad’te WhatsApp’ı kullanmak isteyen kullanıcılar için mükemmel bir alternatif.

Üçüncü Taraf WhatsApp Web Uygulamaları

Kuşkusuz iPad’te Safari ile WhatsApp Web’i kullanmak, iPad için tasarlanmamış olduğundan büyük bir deneyim değildir. Geliştiriciler, iPad için harika bir WhatsApp Web uygulamaları ile pazarda var olan bir boşluk olduğunu fark ettiler ve iPad App Store’da bu tip uygulamaların sayısının artığını görüyoruz.

Bu nedenle, biraz daha fazla özellikle iPad’te WhatsApp’ı kullanmak istiyorsanız (bazı üçüncü taraf uygulamalarda, bildirim ve daha fazlasını yer almaktadır ancak bunun için ödeme yapmalısınız) bu tip uygulamalara göz atabilirsiniz.