iPhone 5, iPhone 5c ve iPad 4 için Yolun Sonuna Gelindi!

iPhone 5 ve iPhone 5c

Apple, WWDC 2017‘de iOS 11’i tanıtacak ve geliştiricilerin kullanımına sunacak. Şirketin en yeni iOS sürümünü Eylül ayında piyasaya sürmesi bekleniyor. Bu noktada, en yeni iOS sürümünün hangi cihazlara geleceği büyük merak konusu.

teknik destek

Apple, kapalı kapılar ardında iOS 11‘i geliştirmeye devam ederken, bir yandan da 32 bit cihazlarla olan mücadelesini iOS 10 ile sürdürüyor diyebiliriz. iOS 10.3.2‘ün ilk beta sürümünü yayınlayarak 32 bit cihazlara adeta ihtar çeken ve bu güncelleme desteğini sunmayan Apple, aslında 32 bit cihaz kullanıcıların büyük bir mesaj vermiş oldu.

Bir süredir, 32 bit cihazlar için Apple’ın güncelleme desteğini keseceği konuşuluyordu ancak bunun bu kadar erken gelişeceği beklenmiyordu. Şirkete göre, 32 bit uygulamalar 64 bit cihazları yavaşlatıyor ve artık bunun bir standartının olması gerekiyor. Apple, doğal olarak bu standartı 32 bit cihazlara olan güncelleme desteğini keserek getirme peşinde.

iO10.3.2 ile 32 bit cihazlar için güncelleme desteğini bir bakıma kesen Apple’ın, artık iOS 11 güncellemesini bu cihazlara sunmayacağı hemen hemen kesinleşmiş oldu. Yani iPhone 5, iPhone 5c ve iPad 4 için artık yolun sonuna gelindi ve bu cihazlar, iOS 11 güncellemesini almayacaklar. Muhtemelen aşağıdaki 64 bit cihazlar en yeni iOS güncellemesini alacaklar;

  • iPhone 5s / SE / 6 / 6s / 7,
  • iPad Air ve iPad Air 2,
  • iPad mini 2, iPad mini 3 ve iPad mini 4,
  • 6. nesil iPod touch,
  • 12.9 inç iPad Pro ve 9.7 inç iPad Pro,
  • 9.7 inç iPad (2017).

Ne yazık ki bu aşamada, iPhone 5 söz konusu olduğu için “efsaneler unutulmaz” demekten başka söyleyecek bir söz bulmak mümkün değil.

müşteri hizmetleri