iPhone 5 ve iPhone 5c’de Kullanılamayan iOS 10 Özellikleri

img_0678

iOS 10 yüklenebilen en eski cihazlar iPhone 5 ve iPhone 5c. Apple, 2012 yılında çıkan iPhone 5’e iOS 10 desteği vererek kullanıcıların takdirini kazandı. Fakat iOS 10’un bazı özelliklerinin olmayışı iPhone 5 ve aynı donanıma sahip iPhone 5c’de çalışmaması cihaz sahiplerini üzüyor.

Peki neden iOS 10’un bütün özellikleri bu cihazlarda çalışmıyor. Sebebi gayet basit. Bu cihazlar iOS 10’un bütün özelliklerini desteleyecek donanım bileşeninden yoksunlar.

Peki hangi iOS 10 özellikleri iPhone 5 ve iPhone 5c’de çalışmıyor?

1. Fotoğraflar

iOS 10 ile fotoğraflar uygulaması artık çok zeki. Fotoğraflar uygulaması bütün film rulosunu tarayarak insanlar ve zamana göre farklı albümler oluşturur. Ayrıca “anlar” yeni özelliği ile resimlerinizden oluşan harika videolar oluşturur. Ayrıca insanlar, yerler ve nesneler arasında arama yapma yeteneğine sahiptir. Bütün bunları yaparken yüz algılama ve görüntü işleme gibi özelliklerden faydalanır. Fotoğraflar uygulamasının bu yenilikleri ne yazıkki iPhone 5 ve iPhone 5c’de ne yazıkki çalışmıyor.

2. Uyandırmak İçin Kaldır

iOS 10’un güzel özelliklerinden birisi olan “uyandırmak için kaldır” özelliği de yine çalışmayan özellikler arasında. iPhone SE, iPhone 6s serisi ve iPhone 7 serisinde çalışan bu özellik için M9 hareket yardımcısı donanımı gerekiyor.

3. 3D Touch Bildirimler

Herhangi bir ekranda yada bildirim merkezinde 3D Touch sayesinde gelen bildirime basılı tutulduğunda ön izleme özelliği.

4. Parmağı Koyarak Aç

iOS 10’da değişen ekran kilidi açma işlemi için ana ekran butonunu kullanmak gerek. Touch ID özellikli iPhone’lar bu işlem için sadece ana ekran butonuna parmağı koymak yeterli iken maalesef iPhone 5 ve iPhone 5c’de bu özellik çalışmıyor.

5. Kontrol Merkezi Hızlı Eylemler

3D Touch özellikli iPhone’larda çalışan kontrol merkezindeki simgelere basılı tutularak aktif hale gelen özellikleri iPhone 5 ve iPhone 5c desteklemiyor.

6. Hücresel Veri Kısayolu

Yine 3D Touch özellikli cihazlarda ayarlar uygulamasında hızlı eylemler arasında hücresel veriye kısayoldan ulaşmak mümkün.

Bu özellikler maalesef iPhone 5 ve iPhone 5c ile kullanmak mümkün değil. Bunlar dışında kullanılamayan başka özellikler keşfederseniz yazının altına lütfen yorum bırakın.