İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 5SE: Özellikleri, Fiyatı, Tanıtım Tarihi ve Daha Fazlası (AppleFoni Özel)

Söylentilere göre Apple‘ın yeni nesil 4-inç iPhone modeli 2016 yılının Mart ayında geliyor. iPhone 5SE olarak adlandırılan yeni iphone modeli Apple’ın en yeni 4 inçlik iPhone’u olacağı tahmin ediliyor.

Yeni nesil iPhone‘un iPhone 5s ile benzer olacağı tahmin edilse de, başta A9 işlemci dahil olmak üzere, Apple Pay desteği, iPhone 6 ve iPhone 6s benzeri hafif kavisli ekran ve diğer yükseltilmiş donanımsal özelliklere gelmesi bekleniyor.

Beklenen Özellikleri

  • 4 inç ekran
  • A9 işlemci
  • Touch ID
  • Apple Pay desteği
  • 8 megapiksel arka kamera
  • 3D Touch olmadan Live Photo Desteği
  • Metal gövde

2014 yılı eylül ayında, Apple 4.7 ve 5.5 inç iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ı tanıtmıştı ve o zaman için beklenen şey Apple’ın daha uygun fiyatlı, ek bir 4 inç iPhone modelini tanıtması yönündeydi. Söylentilere rağmen Apple ne o zaman ne de 2015 yılında böyle bir adım atmadı. Ancak 2016 itibariyle Apple’ın Mart ayında tanıtmayı ve satışa sunmayı planladığı 4 inç bir iPhone’un gözüktüğü görülüyor.

Son birkaç aydır, 4 inç iPhone için söylentiler ve raporlar kuvvetlenmiş durumda. Hatta kaynaklar, Apple’ın Ocak ayından bu yana cihazın parça tedariği için çalışmalarına başladığını bile iddia ettiler.

iPhone 5SE olarak adlandırılan yeni cihaz, iPhone 5s’in makyajlanmış ve yükseltilmiş bir hali olacak. Daha önceleri yeni 4 inç iPhone’un adı iPhone 6c olarak telafuz ediliyor olsa da son birkaç aydır iPhone 5SE üzerinde duruluyor.

Söylentiler, iPhone 5SE’nin Apple’ın amiral gemisi iPhone 6s benzeri bir kavisli ekran ile gelmesi yönünde. Bu da tasarım açısından iPhone 5s’e göre oldukça farklı bir iPhone ile karşılaşabileceğimizi gösteriyor. Ayrıca metal gövdesinin iPhone 6 ve iPhone 6s benzeri bir tasarımda olması bekleniyor.

Performans konusunda da iPhone 5SE’nin Apple’ın büyük ekranlı cihazları ile eş olabilir. Apple’ın amiral gemisinin kimi özelliğinin cihazda yer almaması konuşuluyor ancak Apple’ın performans konusunda eş tutmak gibi bir düşüncesi olduğu görülüyor. iPhone 5SE’nin iPhone 6 ve iPhone 6s benzeri donanım özellikleri ile geleceği düşünülüyor. A9 işlemci, 1 GB RAM, 16-64 ve 128 GB depolama kapasitesi ile gelebilir.

iPhone-Boyutlari

iPhone 5SE’nin 1.2 megapiksel ön kamera ve iPhone 6’da bulunan aynı 8 megapiksel arka kamera ile geleceği düşünülüyor. Gelişmiş otomatik netleme, büyük panorama çekimler için destek ve Live Photo özelliği ile gelebilir. Yine de Live Photo özelliğinin 3D Touch desteksiz olacağı düşünülüyor. Yani donanımsal değil yazılımsal bir özellik olarak sunulacak.

Ayrıca iPhone 5S’nin Apple Pay’i destekleyen bir NFC çip ile ve Touch ID ile gelmesi bekleniyor. Bunlarla birlikte Bluetooth 4.2, WiFi 802.11ac gibi son özelliklerle desteklenecek. iPhone 5SE’nin ek olarak iPhone 5s’in pilinden daha büyük bir pil ile gelmesi bekleniyor.

iPhone-5s

iPhone 5SE, gümüş, altın, uzay grisi renklerde gelebilir. Yine de söylentiler parlak pembe gibi renk ek renk seçenekleri ile geleceğini gösteriyor. Ayrıca cihazın giriş fiyatının 560 dolar olabileceği öngörülüyor.

4 inç iPhone 5SE‘nini 15 Mart’ta gerçekleştirilecek olan özel bir etkinlikte, iPad Air 3 ile birlikte tanıtılması bekleniyor. Ayrıca 18 Mart’tan itibaren satışa sunulacağı da gelen bilgiler arasında.