İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 6s Plus mı Galaxy S7 Edge mi? Karşılaştırma Testleri Ne Diyor?

Apple ve Samsung. Her zaman akıllı telefonları ile ön plana çıkmayı başarmış iki teknoloji devi. Rekabetleri akıllı telefonlarının tasarımından performansına, performansından özelliklerine kadar bir dizi seçenekte devam ediyor.

Samsung’un Mart ayında tanıttığı amiral gemisi Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge, Apple’ın 2015 yılı sonbaharında tanıttığı iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’la eş cihazlar olarak lanse ediliyor. Ancak hem 2016 yılının cihazı oluşu hem de donanımsal özellikleri ile kağıt üzerinde Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge, iPhone 6s ve 6s Plus’ı gerisinde bırakıyor.

Galaxy S7 Edge bu noktada kilit bir cihaz. Tıpkı iPhone 6s Plus gibi. Gerek ekran yapısı gerekse donanımsal yönü ile kesinlikle ön plana çıkıyor. Galaxy S7 ve S7 Edge 8 çekirdekli, 2.4 GHz hızında çalışan kendi özel ARM çekirdeklerinden faydalanmak için şirketin ilk yonga seti olan bir okta-core Exynos 8890 işlemci ile geliyor. LPDDR4 4GB RAM ile güçlendirilen Galaxy S7 ve S7 Edge, varsayılan olarak Android 6.0 yazılımı ile geliyorlar.

iPhone 6s ve 6s Plus ise 1.85 GHz A9 çip ve LPDDR4 RAM2 GB RAM ile geliyorlar. Varsayılan olarak iOS 9 ile gelen 6s ve 6s Plus donanım olarak her yönden S7 ve S7 Edge’ye göre oldukça geri planda kalıyorlar.

Peki ya performans testlerinde bu böyle mi? YouTube’da onlarca test videosu mevcut ve pek çoğunda iPhone 6s Plus’ın rakibini gerisinde bıraktığı açıkça görülüyor. Gerek iOS’un eşsiz iPhone donanımları ile eş zamanlı çalışması gerekse Apple’ın güçlü donanım mimarisi bunun en büyük sebebi. Samsung’un S7 Edge ile beklenen performansı sunamamasının en büyük nedeniyse şüphesiz Android.

YouTube kanalı PhoneBuff, oldukça iyi bir karşılaştırma testi ile cihazlar arasındaki farkı ortaya koyuyor.

İşte o test videosu;