İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 6s Plus Suya Karşı Dayanıklılıkta Galaxy S7 Edge Kadar İyi

Apple’ın son iPhone’ları iPhone 6s ve iPhone 6s Plus suya karşı dayanıklı değiller ama şaşırtıcı derece suya karşı bir direnç gösteriyorlar. Samsung’un en yeni telefonu Galaxy S7 Edge ise suya karşı dayanıklı olması ile öne çıkıyor ve suya karşı dayanıklı oluşu Samsung tarafından onaylı durumda.

Kullanıcılar tarafından yapılan testlerde de Samsung’un yeni nesil akıllı telefonlarının suya ve toza karşı dirençli oldukları rahatlıkla görülüyor. Bu noktada Apple’ın akıllı telefonları iPhone 6s ve 6s Plus‘ın suya karşı dayanıklılık sertifikası olan ‘IP sertifikalı’ olmadıklarını belirtelim. Ancak Samsung’un son amiral gemisi Galaxy S7 ve S7 Edge ise suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikası olan IP68 sertifikası ile geliyorlar. Ancak yapılan su testlerinde Apple’ın herhangi bir suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikası olmayan cihazları iPhone 6s ve 6s Plus’ın da çok daha iyi performans gösterdikleri görülüyor.

iFixit yaptığı donanım testlerinde, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ta herhangi bir sıvı temasını engellemek amaçlı Apple’ın bir lastik conta kullandığını duyurmuştu. Gözüken o ki Apple tarafından adından hiç söz edilmeyen bu lastik conta gerçek anlamda işe yarıyor.

YouTube kanalı EverythingApplePro, Galaxy S7 Edge ve iPhone 6s’ı su altında test ettiği bir videoyu yayınladı. Videoda Galaxy S7 Edge ve iPhone 6s Plus yaklaşık 15 dakika altında su kalıyorlar ve elbette ki kaybeden iPhone 6s Plus oluyor. Yine de 15 dakika boyunca suya karşı direnç gösteren Apple’ın herhangi bir suya karşı dayanıklılık sertifikası olmayan cihazının böylesine performansı ise şaşırtıcı bulunuyor.

Her iki cihazın 3. ve 10. dakikada, herhangi bir fonksiyonunun sorun çıkartmadan su altından çıktıktan sonra kullanılabildiklerini de belirtelim.