İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus Neden Bu Kadar Pahalı? İşte Nedeni

iFixit yine her zamanki gibi güncel cihazları parçalamaya ve donanımsal tespitlerine devam ediyor. En yeni iPhone modelleri olan 6s ve 6s Plus’ta iFixit’in elinden geçti ve pek çok detay ortaya çıktı.

Daha sağlam olan iPhone modelleri 6s ve 6s Plus’ın montaj maliyetinin ortalama fiyatı velli oldu. iPhone 6s Plus’ın üretim ve montaj maliyetinin 236 doları bulduğu ifade ediliyor.

iFixit konu ile ilgili analizlerini de detaylı bir şekilde paylaşıyor. Buna göre 3D Force Touch teknolojisinin sadece motorunun maliyeti 10 dolar olarak ifade ediliyor. Diğer sunulan yeniliklerin ve iyileştirmelerin örneğin bir 7000 serisi alüminyum bileşeninin net bir maliyeti belirtilmiş değil. Ancak kaba taslak ortaya çıkan detaylar iPhone 6s’in ve iPhone 6s Plus’ın beklenilenden daha pahalı olmasının nedenini açıklıyor.

Analiz sonuçlarına göre iPhone 6s’in 16 GB modelinin ortalama montaj ve üretim maliyeti 211 dolar.

IHS’de bu konuda en detaylı verilerini paylaşarak üretimden montaja ve Ar-Ge çalışmalarına kadar detayları ortaya koyuyor.

  

16 Ekim’de satışına başlanacak olan en ucuz iPhone 6s modelinin 16 GB’ının 3.099 TL’den satışa sunulacağı belirtilmişti. iPhone 6s Plus 16 GB modelinin de fiyatının 3.499 TL olacağı belirtildi. Fiyatlar iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerine göre  400 TL seviyesinde yükselmiş durumda.