iPhone 6s ve Samsung Galaxy S7 Karşılaştırması: En İyi Akıllı Telefon Hangisi?

iPhone-6s-ve-Samsung-Galaxy-S7

iPhone 6s ve Samsung Galaxy S6 birbirlerinin eş rakipleri olsa da bir kazanan olmak zorundaydı ve çoğu testte iPhone 6s performansı ve işlevsel özellikleri ile Galaxy S6’yı arkasında bırakmayı başarmıştı. Peki ya içinde bulunduğumuz dönemde en iyi akıllı telefon hangisi? Son tanıtılan Samsung’un amiral gemisi Galaxy S7 mi yoksa 2015 yılının Eylül ayında tanıtılan iPhone 6s mi?

teknik destek

Gelin tüm detayları ile iki telefonu da karşılaştıralım.

Tasarım

Samsung, Galaxy S6 ile tasarım çizgisini komple değiştirdi ve daha jenerik bir tasarıma geçiş yaptı. Ucuz plastiği bir kenera bırakan Samsung, parlak metal ile kullanıcıların gözünü boyamaya başladı. Bunu Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge ile de devam ettiren Samsung, bu sefer tasarımı komple değiştirmek yerine Apple benzeri bir politika ile ufak tefek değişiklikler yaptı.

Galaxy S7 ve S7 Edge ile en dikkat çeken özelliklerden birisi IP68 sertifikası. Toz ve suya dayanıklı yapı ile Samsung kesinlikle güçlü bir cihaz ortaya koydu. Ayrıca SD kart yuvası da Samsung’un yeni cihazlarında dikkat çekiyor. Samsung‘un mühendislik kalitesi ise IP68 sertifikasında ön plana çıkıyor ve hiçbir engelleyici kapak kullanmadan suya ve toza dayanıklılık sunması büyük bir yenilik diyebiliriz.

iPhone 6s hafif kavisli bir ekran ve yekpare alüminyum kasa ile geliyor. Apple iPhone 6’ya göre iPhone 6s ve 6s Plus’ı daha güçlü hale getirmek için 7000 serisi özel alüminyum alaşımını kullanmış durumda.

Muhtemelen piyasadaki en iyi akıllı telefonu yan yana koyduğunuzda bir seçim yapmak zor olacaktır. Ama bu noktada bizim şahsi bir karar vermemiz gerekiyor ve tercihimizi Galaxy S7’den yana kullanıyoruz! Neden mi? iPhone 6s ve 6s Plus’ın arkasındaki anten çizgileri kararımızı etkiliyor ve Samsung Galaxy S7’yi ön plana çıkartıyor.

Ekran

iPhone 6s, 4.7 inç 1334 × 740 çözünürlükte, 326 PPI Retina HD ekran ile geliyor. Aynı zamanda Apple’ın en önemli silahı 3D Touch teknolojisi de iPhone 6s’de mevcut. 3D Touch ile dokunma deneyimi tümüyle yeniden inşaa edilmiş durumda. Basınca duyarlı bu özel teknoloji ile farklı jestlerinde ortaya çıktığını belirtelim.

Ayrıca Apple son amiral gemileri iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ta, özel cam ekranı kullandı. Bu da onu en güçlü cam ekran yapıyor. Potasyum iyonları ile sodyum oyunlarını yeni bir çift iyon değişim sürecinde tabii tutan Apple yeni bir ekran teknolojisi kullanıyor diyebiliriz.

Galaxy S7, 5.1 inç 2560 × 1440 çözünürlükte, 577 PPI Quad HD Super AMOLED ekran ile geliyor. Ekran uzmanlarından DisplayMate, Samsung’un bu ekranının en iyi akıllı telefon ekranı olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca Galaxy S7’nin “En İyi Akıllı Telefon Ekranı” ödülünü de Samsung’a getirdiğini belirtelim.

İşlemci ve RAM

iPhone 6s, yeni 1.85 GHz A9 işlemci ve yine gömülü 2 GB RAM ile geliyor.

Galaxy S7, 4 çekirdekten oluşan Cortex-A53 ile birlikte Samsung’un son yonga seti Exynos 8890 ile geliyor. Bu Samsung’un 2.4 GHz ve 4×1.5 GHz özel M1 çekirdek hızı sunması anlamına geliyor. Ayrıca Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge 4 GB RAM ile geliyorlar.

Kağıt üzerinde, Galaxy S7 çok daha üstün gibi duruyor olabilir ama iPhone 6s’in arkasında kaldığı açık. iPhone 6s, sadece çift çekirdekli 1.85 GHz işlemcisi ile tek çekirdek testlerinde, Samsung’un Galaxy S6’sının 1213 puanına karşılık 2488 puan almış durumda. Ancak Galaxy S7 için sızdırılan benchmark testleri iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’a göre daha iyi olacağını gösteriyor.

Tek çekirdekli performans testleri, akıllı telefonlar için önemli bir performans ölçümüdür. Geliştirilmiş tek çekirdekli performans testleri akıllı telefon için gerçek bir ölçüt denilebilir.

Kamera

iphone 6s ve Galaxy S7 hem birer muhteşem akıllı telefonlar hem de muhteşem kameraya sahipler. Bazı uzmanlara göre Galaxy S6, kamera konusunda bekleneni sunamadı ve kullanıcı tarafında da büyük eleştiriler aldı. Ve yine bu noktada, iPhone 6s kesinlikle Galaxy S6’ya göre çok daha iyi bir kameraya sahipti. Samsung tam bu noktada, Galaxy S7’nin kamerasını çok daha iyi hale getirmiş durumda. 16 megapiksel kamera ile gelen Galaxy S6’ya karşın, 12 megapiksel kamera ile gelen Galaxy S7’nin çok daha iyi olduğunu belirtelim. Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge, 1.4u piksel ile birlikte büyük bir f / 1.7 oranında diyaframa sahipler ve OIS özelliğine sahipler.

Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge kamerası ile iPhone 6s’e göre çok daha iyi durumlarda. Özellikle düşük ışıkta. Yine de iphone 6s’in kamera teknolojisinin 2015 yılına ait olduğunu ve Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’nin son teknoloji olduklarını belirtelim. Bununla birlikte iPhone 6s’in f / 2.2 diyaframa sahip olduklarını ve optik görüntü sabitleyici özelliğinin (OIS) sadece iPhone 6s Plus’ta yer aldığını da hatırlatalım.

Samsung ayrıca Galaxy S7’de kameranın neredeyse anında odaklanmasını sağlayan bir atılım gerçekleştirmiş. “İkili Piksel” adı verilen bu teknoloji ile neredeyse saliseler içerisinde odaklama sağlanabildiğini ve bağımsız aydınlatmanın uygulanabildiğini belirtelim. Bu teknolojinin günümüzde DSLR kameralarda yer aldığını da hatırlatalım.

Ayrıca “İkili Piksel” teknolojisi ile, otofokus ile faz algılama %100 kullanılabiliyor. Bu mevcut akıllı telefonlarda kullanılan geleneksel PDAF kamera sensöründe sadece %5 kullanılabilir durumda.

iPhone 6s 1.22μ piksel ile 12 megapiksel kameraya sahip. Apple yıllardır akıllı telefon kamera kalitesi konusunda bir uç nokta olmayı başarmış durumda. Android akıllı telefonlarda kamera konusu Apple’ı takip etmek üzerine. Ancak son birkaç yıldır bu değişti ve Android akıllı telefonlar, başta Samsung olmak üzere gerçek anlamda kamera teknolojilerini ileriye taşımaya başladılar.

Yine de Apple’ın kamera konusunda iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’a kattığı bir Live Photos özelliği bile kesinlikle taktire şayan. Yine de kamera konusunda iki cihazında kıyaslanmasının çok doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu noktada kullanım kalitesi ve hız konusunda iPhone 6s’in ön plana çıktığını rahatlıkla görebilirsiniz. Tercih sizin.

Pil

Samsung Galaxy S6 bile iPhone 6s’in 1715 mAH pil kapasitesine oranla neredeyse iki katı, 3000 mAH pil ile geldi. Samsung Galaxy S7’de de bunu sürdürdü ve pil yönünden Apple’a göre daha yüksek kapasiteli pilleri kullanmayı tercih etti. Yine de örnek vermek gerekirse, Samsung Galaxy S6 ve Galaxy S7 Edge’nin pil konusunda çok fazla eleştirildiğini hatırlatalım. Ekranın açık olarak kullanılması durumunda, pilin en fazla 3 saat dayanabildiğini de hatırlatalım. Bu noktada iPhone 6s gerek iOS gerekse Apple’ın mühendislik kalitesi ile daha uzun pil dayanım gücüne sahip. Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’de de benzer durumun olabileceğini düşünüyoruz.

Fiyatlandırma

Apple, fiyat konusunda oldukça net bir tutuma sahip olsa da diğer yetkili satıcılar, cihazlar için büyük indirimler yapmış durumdalar. Yine de Apple’ın sürdürdüğü iPhone 6s ve iPhone 6s Plus fiyatlarına bakacak olursak,

 • iPhone 6s 16 GB: 3.099 TL ve havale ile alımlarda fiyat 2.975 TL seviyelerine kadar iniyor.
 • iPhone 6s 64 GB: 3.499 TL ve havale ile alımlarda fiyat 3.359 TL seviyelerine kadar iniyor.
 • iPhone 6s 128 GB: 3.899 TL ve havale ile alımlarda fiyat 3.743 TL seviyelerine kadar iniyor.
 • iPhone 6s Plus 16 GB: 3.499 TL ve havale ile alımlarda fiyat 3.359 TL seviyelerine kadar iniyor.
 • iPhone 6s Plus 64 GB: 3.899 TL ve havale ile alımlarda fiyat 3.743 TL seviyelerine kadar iniyor.
 • iPhone 6s Plus 128 GB: 4.299 TL ve havale ile alımlarda fiyat 4.127 TL seviyelerine kadar iniyor.

Samsung’un Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’sinin fiyatlarına bakacak olursak;

 • Galaxy S7 32 GB: 649 Dolar
 • Galaxy S7 64 GB: 699 Dolar
 • Galaxy S7 Edge 32 GB: 749 Dolar
 • Galaxy S7 Edge 64 GB: 799 Dolar

Söz konusu Galaxy S7 ve S7 Edge fiyatlarını hemen güncel dolar kurundan hesaplamayın. Bu fiyatlarına eklenecek olan vergiler/gümrük vb. diğer ücretler ile fiyatların iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’a eş değer olacağı açık. Görüldüğü üzere, fiyat konusunda da Samsung’un Apple’dan aşağı kalır bir yönü yok.

Sonuç

Samsung’un çıkarılabilir pilli, microSD kart yuvasına sahip ve su yalıtımı gibi özellikleri Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge ile sunmayarak büyük bir hataya düşmüştü ama bunu Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’de yapmaması Apple’a karşı büyük bir koz olmuş durumda. Daha fazla RAM, daha iyi toz ve su yalıtımı ve daha büyük pil kapasitesi ile Samsung bir adım öne çıkmayı başarmış durumda.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın Artıları

 • 3D Touch
 • Sıkı yazılım ve donanım entegrasyonu
 • Servis ve destek

Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’nin Artıları

 • Düşük ışıkta daha iyi fotoğraflar
 • Kablosuz şarj edebilme
 • Hızlı şarj
 • Suya ve toza karşı dayanıklılık

Samsung’un Android ile devam etmesi, böylesine güçlü donanımlı cihazları ne yazık ki çoğu konuda beklenileni sunamıyorlar. Apple bu noktada sıkı yazılım ve donanım entegrasyonu ile bir adım öne çıkıyor ve rakiplerini daha düşük donanımlarına rağmen geride bırakmayı başarıyorlar.

Ayrıca Samsung’un servis ve destek konusunda kullanıcılarını da çoğu konuda muzdarip etmesi hanesine büyük bir eksi olarak yazılıyor.

Yine de Samsung’un 2016 yılının ilk akıllı telefonlarını ve görünen o ki en iyi akıllı telefonlarını tanıttığını belirtelim. Ve kesinlikle Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge karşısında, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın gerçek rakipler olmadıklarını belirtelim. Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge için gerçek rakiplerin bu sonbaharda tanıtılacak olan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus olacağını hatıralatalım.

 

 

teknik destek