iPhone 6s’deki Live Photos Nedir ve Nasıl Kullanılır?

apple-live-photos-ornek

Apple’ın iPhone 6s ve 6s Plus modelleri ile birlikte sunduğu bu güzel uygulamaya yakından bakalım.

Karşınızda Live Photos

teknik destek

Hareketsiz bir fotoğraf karesi, zamanın içinde dondurulmuş bir andır. Live Photos ile, bu anları unutulmaz ve capcanlı anılara dönüştürebilirsiniz. Bir Live Photo’nun merkezinde, 12 megapiksel çözünürlüğe sahip harika bir fotoğraf yer alır. Ama bu fotoğrafla birlikte, çekildiği anın öncesi ve sonrası da hareketli ve sesli olarak kaydedilir.

Fotoğrafın herhangi bir yerine bastırarak, istediğiniz zaman bu anlara hayat verebilirsiniz. Hatta Live Photo’nuzu Kilit Ekranı’nda duvar kağıdınız olarak ayarlayıp, iPhone 6s’inizi cebinizden her çıkardığınızda o anı yeniden yaşayabilirsiniz. Üstelik, Live Photos’u diğer Apple aygıtlarınızda da görüntüleyebilirsiniz.

apple-live-photos-

Live Photo Nasıl Çekilir?

iPhone 6s ve 6s Plus ile Live Photo çekimi yapabilmeniz için kamera uygulamasını açıp en üste konumlandırılmış, HDR ile zamanlayıcının arasında kalan göz simgesine benzeyen simgeye dokunmanız gerekiyor. Böylece Live Photo özelliğini etkinleştirmiş olacaksınız. Simge sarı renkte ise Live Photos çekimleri yapmaya hazırsınız.

Apple cihazınızın kilit ekranına da yerleştirebileceğiniz Live Photo’larınızı hatasız çekmek istiyorsanız püf noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Birincisi; deklanşöre dokunmadan önce yakalamak istediğiniz karenin tam karşısında olmanız, başka bir tuşa dokunmamanız ve çekim bitine kadar telefonunuzu başka bir yöne eğmemeniz gerekiyor. İkincisi ise; Live Photos modunda çekim yaparken sesin de kaydedildiğini unutmamalısınız.

Live Photo’ları Görüntülemek

Çektiğiniz Live Photo’larınızı iPhone’unuzda görüntüleyebilmek için fotoğrafı açmanız ve sert bir dokunuş yapmanız gerekiyor. Mac bilgisayarınızda da Live Photo’larınızı görüntülemeniz mümkün. Ancak burada ufak bir noktaya dikkatinizi çekelim: Live Photo’lar iOS 9’lu Apple cihazlarda bu şekilde veya OS X El Capitan’lı Mac’lerde sadece resme tıklanarak görüntülenebiliyor. Daha eski model iPhone ve iPad’lerde bu fotoğraflar video olarak gözükmekte ve açmak için uzun basmanız gerekiyor.

Çektiğiniz normal fotoğraf ile Live Photo’larınızı ayırt etmek de çok kolay. Fotoğrafı seçtiğinizde eğer seçtiğiniz fotoğraf Live Photo ise sol üstte “LIVE” simgesi beliriyor.

Son olarak telefonunuzda ne kadar yer kaplayacağına bakalım. Live Photos çekimleriniz .mov formatında ortalama 3 – 4 MB, .jpg formatında ise 2 – 5MB alan kaplıyor. Yani Live Photo’larınız iki formatta kaydediliyor.

teknik destek

1 Comment

  1. Live foto sesi çıkmıyor ne yapmalıyım? Yardımcı olur musunuz

Comments are closed.

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!