İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 6s’in 3D Touch Teknolojisi: Dinamik Duvar Kağıtları ve Fotoğraflar

Apple, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’la birlikte 3D Touch teknolojisini kullanıma sundu ve şirket bu yeni teknoloji ile birlikte ekran kullanım deneyimini ve fotoğraf deneyimini değiştirmeyi başardı.

Apple, Watch’ta Force Touch adını verdiği bu teknolojiyi kullanmıştı ve cihaz ekranına dokunma basıncına göre cihaz ek fonksiyonları ekrana taşınıyor. İşte bu teknolojinin iPhone’da hayat bulmuş hali 3D Touch olarak adlandırılıyor.

3D Touch ile artık iPhone hiç olmadığı kadar pratik. Örneğin selfie/özçekim yapacaksanız, ana ekran üzerinden kamera uygulaması ikonuna biraz sert bastığınızda gelen özel menü üzerinden selfi/özçekim seçeneğini seçtiğinizde kamera uygulaması doğrudan selfi kısmını açıyor. Teknoloji ile yapılabileceklerin sınırı yok. Bu sadece işin mantığının anlaşılması açısından basit bir örnek. Şuan için pek çok üçüncü taraf uygulaması 3D Touch destekli. Apple’ın kendi uygulamaları hali hazırda 3D Touch desteğini sürdürüyorlar.

3D Touch ile kameranızla çektiğiniz videolarınız fotoğraf gibi gözüküyor ve onu hareketli bir fotoğraf gibi olması sağlanıyor. Apple buna “Live Photo” adını veriyor. Yani “Dinamik Fotoğraf”. Bu özellik sadece 3D Touch teknolojisi ile uyumlu iPhone’larda çalışıyor. Özellikle bu “Dinamik Fotoğraflar” özelliği sayesinde sevdiklerinize sürprizler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca 3D Touch teknolojisi ile iPhone 6s ve 6s Plus’ta duvar kağıdı anlayışı da değişmiş durumda. Hareketsiz duran duvar kağıdınızı ekrana yapacağınız biraz sert basma ile hareketli hale getirebiliyorsunuz ve görüntü açısından eşsiz bir deneyim yakalanıyor.

İşte 3D Touch teknolojisinin tanıtım videosu;

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın 16 Ekim’de ülkemizde satışına başlanacağını belirtelim. Fiyatı hakkında ve en ucuza satın alma yolu hakkında bilgileri rehber yazımızda bulabilirsiniz.