İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 6’yı Kullanılamaz Hale Getiren 53 Hatası Mahkemeye Taşınıyor

Guardian’ın haberine göre 53 hatası Apple’nın başını ağrıtacak gibi görünüyor. Kullanıcıları sadece Apple servisleri tarafından tamire zorlayan güvenlik tedbiri için bazı hukuk firmaları Apple’a dava açmaya hazırlanıyorlar.

teknik destek

Touch ID’ye yetkisiz müdahale edilmesi sebebiyle güncelleme sırasında ortaya çıkan 53 hatasının iPhone 6’ları  kullanılamaz hale getirdiği ile ilgili şikayetler çoğalınca bir Apple sözcüsü bunun bir güvenlik önlemi olduğunu söylemişti. Amaçlarının kişisel güvenliği sağlamak olduğunu söyleyen Apple sözcüsü;

“iPhone benzersiz bir Touch ID koruma mekanizmasına sahip.Eşleştirlen parmak izleri bu mekanizma içinde saklanır. iPhone dokunmatik kimliği sensörünü değiştirmek için yetkili bir Apple servis sağlayıcısına veya Apple perakende mağazasına gidilirse eşleştirme yeniden doğrulanır. Bu cihazın kontrolünü sağlar ve dokunmatik kimliği verileri güvenli kalır. Eğer bu eşleştirme sağlanamazsa Touch ID kendini güvenceye alır.” demişti.

53 hata

PVCA isimli hukuk şirketi bu hatadan dolayı mağdur durumda olan  kullanıcılara ücretsiz avukatlık hizmeti verebileceklerini bildirdi. Apple’ın parça ve servis ücretlerinin pahalı olması sebebiyle kullanıcılar pek çok parçada olduğu gibi Touch ID’de de yan sanayi ürünler kullanmaya başladılar. Bu da güncelleme sırasında 53 hatasına ve telefonun brick olmasına sebep oluyor.

Apple, artan şikayetler nedeniyle mağazalarını tamir konusunda yetkilendirebilir. Normal şartlarda 53 hatasını alan cihazları tamir etmeyen mağaza ve servisleri bu konuda esnek davranmaya başlayabilirler.

müşteri hizmetleri