iPhone 7, 2016’nın En İyi Akıllı Telefonu Konumunda

iPhone-7-ve-7-Plus

Günümüzde akıllı telefonlar öyle noktaya gelmiş durumdalar ki performans konusu artık sorun olmaktan çıkmış ve farklı noktalara takılır olmuş durumdayız. Öyle ki artık “çirkin” olarak görülebilecek akıllı telefon piyasada yok. Eh üç beş üreticinin üç beş modeli belki bu sınıfa girer ama ötesi yok.

teknik destek <

Tasarımsal anlamda oldukça başarılı bir konumda olan Apple’ın durumu zaten malum… En yeni iPhone modeli olan iPhone 7 için de durum tam olarak bu. Özellikle Siyah ve Simsiyah renk seçeneklerini de iPhone’lara getiren Apple’ın tasarımsal anlamda zirveyi bu yıl salladığını söylemek gerekiyor. Öyle ki Samsung Note 7 vakası sonrası sallanan itibarını S7/Edge’ye getirdiği Simsiyah renk seçeneği ile toparlama telaşesi içerisinde…

Performans konusunda zaten iOS üzerine ne kursanız olur durumu söz konusuyken, iPhone 7’nin ki bu noktada iPhone 7 Plus’ın performansını tartışmak kesinlikle yanlış olur. Güçlü A10 çipi, olağanüstü kamerası (özellikle iPhone 7 Plus), stereo hoparlörü ve suya karşı dayanıklı kasasıyla iPhone 7 ve 7 Plus’ın göz kamaştırdığını söyleyebilirim. Portre Modu ile iPhone 7 Plus, profesyonel kameralara taş çıkartıyor! Evet, durum tam olarak bu. Zaten Apple’ın iPhone kamerası şu anda ve geçmişte de, uzun zamandır en popüler kamera.

Performans konusunda Apple’ın zirvede olduğunu gönül rahatlığı ile belirtelim. En son Google’ın Pixel ve Pixel XL ile bunu değiştireceği söyleniyordu ama bu gerçekleşmedi, iPhone 7 zirvedeki yerini koruyor.

Pil ömrü konusunda da artık Apple’ın çıtayı yükselttiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. iPhone 7 nispeten önceki iPhone modellerine denk bir pil ömrüne sahip olsa da iPhone 7 Plus’ta eşsiz bir pil ömrü mevcut. Öyleki tek bir seferde, kullanımda 13 saati, beklemede 60 saati 32GB iPhone 7 Plus ile görmüş durumdayım. iOS 10.2.1 beta 1 ile bunu aşmayı dahi öngörüyorum…

Elbetteki iPhone 7’nin zirvedeki yeri pek çok performans testine dayanıyor. Bu testler rakipleri ile kıyaslamalar sonucu sonuçlandırılıyorlar. Mesela suya dayanıklılık konusunda iPhone 7 bekleneni sunmuş durumda. iPhone 7 Plus kamera konusunda çok fazlasını sunarken, iPhone 7 fazlasını rahat bir şekilde sunuyor.

2017’nin ilk çeyreği itibariyle, gelecek olan amiral gemilerinin iPhone 7’nin zirvedeki yerini değiştireceği öngörülüyor ancak bunun pekte bu şekilde olmayacağını söyleyebilirim. Çünkü her yıl bu safsata ortaya atılıyor. Hatta daha bu amiral gemileri gelmeden performans testlerine ait sonuçlar sızdırılıyor ama tanıtılmaları ve kullanıcı eline geçip peş peşe düşen performans testleri bunun tam olarak tersini gösteriyor.

Özetle, iPhone 7’nin zirvedeki yerini bir sonraki iPhone modeli tanıtılana kadar koruyacağını rahatlıkla söyleyebilirim 😉

müşteri hizmetleri