İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 7, 3D Touch Özellikli Dokunmatik Home Tuşu İle Geliyor

Phone 2g’den beri kullandığımız geleneksel home tuşuna iPhone 7 ile veda edebiliriz. iPhone 7’de 3D Touch özellikli dokunmatik home tuşu iddiaları güçleniyor.

teknik destek

Japon sitesi Mac Otakara tarafından ortaya atılan iddiaya göre fiziksel bir buton yerine son MacBooklar üzerinde bulunan Force Touch trackpad gibi bir dokunsal geri bildirim yapan home tuşu yeni iPhone ile birlikte bize merhaba diyebilir. Bu tuş 3D Touch özelliği sayesinde iPhone kullanıcılarına fiziksel bir tuşa basılmış hissiyatı vererek farklı işlevleri yerine getirecek.

[irp posts=”8796″ name=”iPhone 7’nin Tanıtım Tarihi 16 Eylül Olacak İddiası ve iPhone 6SE Yine Gündemde”]

Mac Otakara’nın raporu Stormmedia’nın Nisan ayında tedarik zincirlerine dayandırarak yayınladığı raporunu destekliyor. Daha önce DigiTimes, Cowen and Company analistleri de iPhone 7’nin 3D Touch özellikli dokunmatik home tuşu ile geleceğinden bahsetmişlerdi. Bu konuda birden fazla iddianın bulunması iPhone 7’de home tuşunda değişikliğe gidilme ihtimalini güçlendiriyor.

iPhone 7’de geliştirilmiş su yalıtımı ve kulaklık jakının kaldırılması söylentileri ile kombine edildiğinde dokunmatik home tuşunun gelme ihtimali yükseliyor. Çünkü bu sayede tuşun kenarlarından su sızmasının önüne geçişmiş olacak. Ayrıca Touch ID güvenirliği artmış olacak. iOS 10 ile kilit açma yönetiminin değişerek kilit açmada home tuşunun ön plana çıkması belki de yine    buna yönelik bir hamle olarak değerlendirilebilir.

[irp posts=”8784″ name=”iPhone 7 Pro için Şimdiye Kadar Ortaya Çıkan Sızıntılar ve Tüm Bildiklerimiz”]

iPhone 7’de home tuşunun bu şekilde bir değişikliğe uğraması iPhone 7’nin iPhone 6s ile aynı tasarıma sahip olacağı iddialarına ters düşmüyor. Görsel anlamda bir değişiklik gibi görünmüyor fakat Apple için büyük bir değişiklik olacağı açık. Belki de Tim Cook’un bahsettiği önemli yenilik budur.

teknik destek