İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 7 Nasıl Olacak? Yeni iPhone Modeli için Baştan Aşağı Kritik Değerlendirmeler

iPhone 7’nin tanıtılmasına 5 aydan az bir süre kaldı. Beklentiler çok yüksek ve Apple’ın bu beklentileri ne yönde karşılayacağı merak konusu. 21 Mart’ta en yeni 4 inç iPhone modelini tanıtan Apple’ın, iPhone 5/5s ikonik tasarımını çok daha iyi hale getirerek ve büyük donanımsal iyileştirmeler yaparak önümüze getirmiş olması küçük ekranlı akıllı telefon severlerin ilgisini çekti.

Ancak Apple’ın iPhone 7/7 Plus’la yeni, yepyeni bir tasarıma geçmesi gerekiyor. S modelleri dışında her zaman büyük tasarımsal yenilikler yapan Apple’dan yeni iPhone modelleri için bu noktada önemli adımlar bekliyoruz. Çünkü rakiplere bakıldığı zaman Apple’ın 3D Touch, Live Photos gibi eşsiz donanım ve yazılım özellikleri gibi farklı özellikleri cihazlarında kullanmış durumdalar. Apple’ında rakiplerinin tarzında özellikleri ve elbetteki Apple profesyonelliğini yansıtan, henüz hiç görülmemiş yazılımsal/donanımsal özellikleri yeni cihazında kullanmasını öngörüyoruz.

Peki genel olarak yeni iPhone modelinde neler göreceğiz? Neleri umuyoruz? Gelin birlikte bakalım.

Su Geçirmemezlik / Suya Dayanıklılık

Akıllı telefonun su geçirmemezlik özelliği aslında çokta mühim bir özellik değil. Çünkü su geçirmez denilen bir cihazın suya karşı sadece belirli bir süreye kadar direnci söz konusu oluyor ve o sürenin sonunda ister istemez suya karşı direncini kaybediyor. Bu da Apple’ın iPhone 7’de suya dayanıklılık üzerinde duracağı ama bir Samsung, Sony gibi cihazını su geçirmemezlik özelliği üstünde yürütmeyeceği anlamına geliyor.

Zaten iPhone 6s’de hiç Apple tarafından konuşulmayan ancak suya karşı oldukça tatmin edici bir direnç söz konusu. iPhone 6s’e ıslak ellerinizle değmeniz veya yağmur altında 5-10 dakika durması onu etkilemeyecek diyebiliriz. Çünkü Apple bu direnci cihazınıza hafif bir şekilde vermiş durumda ve iPhone 7 içinde daha iyi bir dirençte ancak yine rakiplerin yaptığı gibi su geçirmez gibi bir ön plana çıkartmanın olmayacağını tahmin ediyoruz.

https://youtu.be/l5aF23XpBwU

Sanal Ana Ekran Tuşu

Büyük ekranlı iPhone’lar çok sevildi çok tutuldu. Peki benzer kasa yapısı üzerinde daha büyük bir ekran hoşunuza gitmez miydi? Elbetteki giderdi ancak bunun önündeki en büyük engel ana ekran tuşu. Apple’ın artık ikonu haline gelen ana ekran tuşu kimi yerde bir engel olarak görülmeye başlanmış durumda. Bu sebeple pek çok iPhone 7 konsept tasarımında ana ekran tuşunun yerini sanalının aldığını gördük.

Apple’ın da benzer bir adım atması mümkün. Ancak bunun iPhone 7’de olup olmayacağını kestirmek biraz güç.

Gerçek Bir Kamera Yükseltmesi

iPhone 6s’le kamera boyutunu tümüyle değiştiren Apple’ın iPhone 7 ile birlikte çok daha iyisini yapmaya hazırlandığı başından beri konuşuluyor. Öyle ki iPhone 7’yle şimdiye dek hiç görülmemiş bir iPhone kamera deneyimi yaşanabilir. Çift arka kameralı iPhone’lar üzerinde Apple’ın çalıştığı iddia ediliyor ve bu gerçek anlamda pek çok şeyi değiştirebilir.

Kamera konusunda iPhone 7 ile ne şartta bir yenilik yapılacak bilinmez ancak Apple’ın gerçek bir kamera yükseltmesine gitmesi mümkün. Özellikle diyafram noktasında büyük iyileştirmeler yapılacağına inancımız tam. Elbette ki düşük ışıkta daha iyi performanslı kamerayı göreceğimizi umuyoruz.

Daima Açık Ekran Özelliği

daima-acik-ekran-ozelligi

Bu kesinlikle iPhone 7 ile gelmesini istediğim küçük ama etkili özelliklerden birisi. Cihazın ekranının daima açık kalmasını sağlayan ve bildirimleri, saat bilgisini ve özet birkaç bilgiyi gösteren bu özellik ile ekranınızı kaçırdığınız bildirimler var mı yok mu diye gereksiz yere kontrol etmiş olmuyorsunuz. Çok özel ekran optimizasyonu ile şarj konusunda da sorun yaşatmayan bu özelliğin iPhone 7 ile gelmesini sizin de istediğinizi görür gibiyim 🙂

LG G5’de bu özelliğin kullanıldığınıda belirteyim.

Tatmin Edici Pil Ömrü

iPhone 6 ve 6s ile pek tatmin edici pil ömrü sunamayan Apple’ın iPhone 7 ile birlikte bu sorunu çözeceğini umuyoruz, istiyoruz, bekliyoruz. Çünkü cihazınız ne kadar akıllı ne kadar performanslı olursa olsun pil ömrü yetersiz kaldığında diğer her şey önemini yitiriyor.

Apple’ın iç donanım iyileştirmeleri yapmaya çalıştığı, cihazın iç hacminde daha çok alan elde etmek için planlarının olduğunu biliyoruz. Umuyoruz ki Apple’ın tüm bu hedeflerinin altında daha ince bir iPhone 7 yerine daha güçlü bir pile sahip iPhone 7 yatıyordur.

Neler Kaçırdım?

Lütfen yorum alanından kendi görüşlerinizi, eklemek istediklerinizi belirtin.

Bir yorum

  1. ümit daglı ümit daglı 23 Nisan 2016

    Daima açık ekran özelligi kesinlik ile olmalı ,özellik ile sesiz kullanıcılar fazla ,bu sebeple komple ekran açmaktansa açık ekran iyidir , bu özellik 6s lere de olursa süper olur

Yorumlar kapatıldı.