Şimdi yükleniyor

iPhone 7 Parçalarına Ayrıldı! Apple’ın A10 Çipinin Tüm Özellikleri Belli Oldu

iphone-7-a10-cip

iPhone 7 Parçalarına Ayrıldı! Apple’ın A10 Çipinin Tüm Özellikleri Belli Oldu

Son Güncelleme tarihi 16 Eylül 2016 by Müşteri hizmetleri

Apple bilindiği üzere yeni telefonları iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta kendi A10 Fusion işlemci çipini kullanıyor. Chipworks isimli yabancı teknoloji sitesi bugün iPhone 7’yi parçalarına ayırdı ve 7 ve 7 Plus’ta kullanılan A10 çipe daha yakından bakmamıza olanak tanıdılar.

teknik destek

iPhone 7/7 Plus’ın kalbi niteliğindeki yeni A10 Fusion çipi beklenenden çok daha ince bir işlemci. TSMC tarafından üretilen çip 125 milimetre karelik bir alanı kaplıyor.
iphone_7_a10 iPhone 7 Parçalarına Ayrıldı! Apple'ın A10 Çipinin Tüm Özellikleri Belli Oldu

TSMC tarafından “InFO packaging technique” isimli teknoloji ile aşırı ince üretilen A10 çipe söylenebilecek tek şey “harika bir işçilik ve teknikle” üretilmiş olması.

İşin ilginç yanı ise iphone 7 ve 7 Plus’da bulunan RAM’lerin Samsung’un elinden çıkmış olması. iPhone 7’de Samsung K3RG1G10CM LPDDR4 RAM yer alıyor. iPhone 7’de 2GB’lık bir RAM yer alırken, 7 Plus’da 3GB’lık bir RAM yer alıyor. Bu RAM’lerin ortak özelliği ise hem düşük güç tüketiyor olmaları hem de maksimum performan sunuyor olmaları.

Yeni nesil iPhone’larda modem olarak Intel’in XMM7360 kullanılıyor. Apple’ın ABD’deki cihazları için ise Qualcomm modemi kullanıyor. Böylece şirketin iPhone 7’lerde iki tip modem kullandığıda netlik kazanmış oldu. Şirket güç yönetim yongası olarak da SMARTi 5 RF’yi kullanıyor.

teknik destek