iPhone 7 Plus mı LG G6 mı? İşte En Detaylı Karşılaştırma!

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

LG, bu yılki Mobil Dünya Kongresi’nde en yeni amiral gemisi LG G6‘yı tanıttı. Geçen yılın maceraperest ama etkileyici olmayan modüler tasarımından vazgeçen şirket, LG G5 amiral gemisine kıyasla önemli bir adım attığı görülüyor. Peki, LG G6 mı iPhone 7 Plus mı sorusunun cevabı ne? İşte Türkiye’deki en detaylı LG G6 ve iPhone 7 Plus karşılaştırması

teknik destek <

Açıkçası LG G6 ile iPhone 7’yi karşı karşıya getirmek istemedik. Her ne kadar performans açısından birbirlerine denk telefonlar olsalar da LG G6’nın asıl rakibinin iPhone 7 Plus olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Boyut

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

iPhone 7 Plus, LG G6’ya göre yaklaşık yüzde 6 daha uzun ve yüzde 7 daha geniş. LG G6 ise iPhone 7 Plus’a göre hissedilir derecede daha kalın.

Ağırlık

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

iPhone 7 Plus’ın LG G6’ya göre daha uzun ve geniş olması ağırlığını arttırıyor. iPhone 7 Plus, LG G6’ya göre yüzde 13 daha ağır.

Kasa Yapısı

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

LG G6’nın ön ve arka panelleri, dar bir kavisli cam-alüminyum çerçeve ile birbirine bağlanıyor. iPhone 7 Plus, çok iyi bildiğimiz karakteristik iPhone alüminyumu çerçeveye sahip.

Renk Seçenekleri

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

Renk konusu sizin için önemliyse, iPhone’da daha fazla seçenek var. Özellikle 128GB ve 256GB iPhone 7 Plus ile eşsiz bir renk seçeneği olan Simsiyah seçeneği mevcut.

LG G6 ise üç renk çeşidine sahip.

Su Direnci

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

Her iki telefonda su sıçramalarına ve toza karşı dayanıklıdır ancak LG G6 IP68 sertifikası ile suya karşı biraz daha yüksek direne sahip.

Ekran Boyutu

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

G6’nın ekranında garip bir şey varsa o da normalde gördüğümüzden biraz daha uzun ve alışılmadık bir 18:9 en-boy oranının seçilmiş olması. Birçok mobil ekran, özellikle akıllı telefonlarda 16:9 ekran formatı kullanılıyor.

G6’nın ekranı, yan çerçevelerin hemen hemen ortadan kaldırılmış olması nedeniyle cihazın genel boyutunu etkilemiyor.

Ekran Çözünürlüğü

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

LG G6, belirli bir kalite seviyesini belirleyen Dolby Vision ve HDR 10 standartlarına sahip bir QHD + çözünürlüklü ekrana sahip.

Adil olmak gerekirse, iki cihazı yan yana koyma fırsatı bulamadık ama iPhone 7 Plus’ın ekranın çözünürlüğüne göre daha başarılı olduğunu düşünüyoruz.

Ekran Tipi

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

Her ikisinde de ekran tipi olarak IPS kullanılıyor.

Basınca Duyarlı Ekran

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

Yalnızca iPhone’da basınca duyarlı ekran yer alıyor ve Apple bunu 3D Touch teknolojisi olarak adlandırıyor.

Kamera Megapikseli

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

LG G6’nın arka kamerası iPhone 7 Plus’a göre bir megapiksel daha fazla ancak iPhone 7 Plus’ın ön taraftaki (selfie) kamerası daha iyi.

Çift Lensli Arka Kamera

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

Her iki telefon da çift lensli arka kamera yer alıyor ancak onları farklı efektlerle kullanıyorlar.

G6, arka kamerasında standart bir objektifi ve geniş açı (125 derece) objektifi birleştirerek, çerçeveye daha büyük sahneyi sığdırmak için ikinci objektifle çekim yapmasını sağlıyor.

iPhone 7 Plus, 2x optik yakınlaştırmayı ve 10x dijital yakınlaştırmayı sağlayan bir telefoto objektifle standart bir lensi buluşturuyor. Ayrıca nesnelerin arka planını bulanıklaştıran Portre Modu’nu sunuyor.

Arka Kamera Açıklığı (Diyafram)

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

Her iki telefonunda standart objektifli arka kamerası, düşük ışıkta rekabetçi çekimler yapmak için eşleşen f/1.8 diyaframına sahip.

Optik Görüntü Sabitleme (OIS)

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

Her iki kamerada, harekete bağlı bulanıklığı minimuma indirmek için optik görüntü sabitleme sistemine sahip.

Pil

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

LG G6’nın pili daha büyüktür ancak genel pil ömrüne etki eden birçok faktör vardır. Özellikle iOS ekosisteminde Apple bunu daha güçlü sağlıyor.

Hızlı Şarj

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

LG G6’da Quick Charge 3.0 özelliği yer alırken iPhone 7 Plus’ta herhangi bir hızlı şarj özelliği yer almıyor.

İşlemci

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

LG G6’da büyük umut kıran son nesil Snapdragon 821 bulunuyor. iPhone 7 Plus’ta ise Apple’ın en yeni nesil çipi A10 Fusion çipi yer alıyor. Bu noktada iPhone 7 Plus’ın daha başarılı olduğunu söylemek mümkün.

RAM

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

LG G6’da 4GB RAM yer alırken iPhone 7 Plus’ta 3GB RAM yer alıyor.

Depolama Alanı

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

LG G6’da sadece 32GB yerleşik depolama seçeneği yer alırken iPhone 7 Plus’ta 32GB, 128GB ve 256GB olmak üzere üç tip depolama seçeneği mevcut.

microSD Kart Desteği

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

LG G6’da 2TB’a kadar microSD kart desteği yer alırken iPhone 7 Plus’ta microSD kart desteği yer almıyor.

3.5mm Kulaklık Girişi

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

LG G6’da standart kulaklık girişi yer alıyor ama Apple’ın en yeni ve en üst seviye iPhone modeli olan 7 Plus’ta standart kulaklık girişi yer almıyor.

Parmak İzi Sensörü

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

Her iki telefonun da parmak izi sensörü yer alıyor. LG G6’da arka tarafta yer alan parmak izi sensörü iPhone’da, ana ekran düğmesiyle birleştirilmiş.

Ana Ekran Düğmesi

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

Birçok Android telefonda olduğu gibi LG G6’da ana ekran düğmesi arka tarafta yer alıyor. iPhone 7 Plus’ta ise haptic geribildirim özelliği ile ana ekran düğmesi ön tarafta, ekranın en altında yer alıyor.

NFC Desteği

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

Her iki telefonda da mobil ödeme desteği için gerekli olan NFC teknolojisi bulunmaktadır. iPhone 7 Plus, Apple Pay’ı desteklerken, LG G6 muhtemelen Android Pay’ı destekleyecektir.

Sanal Asistan

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

LG G6, Google Pixel ile başlayan ve muhtemelen bu yıl çok daha fazla Android telefona gelecek olan Google Asistan’ı içeriyor. iPhone 7 Plus ise Siri ile donatılmış durumda.

İşletim Sistemi

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

LG G6, Android 7.0 Nougat sürümünü çalıştırırken iPhone 7 Plus iOS 10’u çalıştırıyor.

Fiyatlandırma

LG-G6-vs-iPhone-7-Plus

LG G6’nın fiyatı henüz belirsiz ancak iPhone 7 Plus’In giriş seviyesi modeli olan 32GB’lık varyantının ülkemizdeki fiyatı 4.449 TL. Bu yönü ile LG G6’nın fiyatını bilmeden bir değerlendirme yapmak doğru olmayacaktır.

müşteri hizmetleri

1 Comment

  1. LG G6’nın tek göz dolduran özelliği olarak hızlı şarj, ekran çözünürlüğü ve microSD kart desteği görülebilir… Bunlar da iPhone 7 Plus’a karşı LG G6’yı tercih etmek için yeterli değildir.
    denmiş ancak tek özellik derken 3 fark yaratacak özellik teke düşürülmüş böyle bir algı oluşturlmuş ayrıca çok onemli rem farkından hiç bahsedilmemiş, körü körüne bağlanmak diye buna buna denir olsa gerek.

Comments are closed.