iPhone 7 Plus’ın Kamerası mı Yoksa Galaxy S8’in Kamerası mı Daha İyi?

iPhone 7 Plus Kamerası vs Galaxy S8 Kamerası

iPhone 7 Plus’ın mı yoksa Galaxy S8’in kamerası mı daha iyi? Kesinlikle cevaplanması gereken ve çoğu kullanıcı için cevabı büyük önem taşınayan bir soru. Samsung’un en yeni amiral gemisi yeni Galaxy S8 ve S8 +, iPhone 7/7 Plus’a göre öne çıkan pek çok tartışmalı özelliklere sahip. Bu özelliklerinden birisi de şüphesiz kamerası. Tartışmalıdan kastımız ise tam olarak parmak izi okuyucusunun arka kameranın hemen yanına konumlandırılmış olmasından kaynaklanıyor. Çünkü pek çok kullanıcı parmağının pek çok zaman kamera lensine temas ettiğinden ve bu yüzden kamera lensinin sık sık kirlendiğinden şikayetçiler.

teknik destek

Samsung’un geçen yılki Note 7 vakası sonrası meydana gelen çöküşün ardından, şirketin toparlanma çabasının en önemli simgesi olan Galaxy S8 ve S8 + birkaç gün önce satışa sunuldu. Analistler cihazın dünya genelinde en az 45 milyon adet satılacağını tahmin ederlerken, Samsung’un sadece Güney Kore’de, bir milyon ön sipariş aldığı iddia ediyor.

Galaxy S8 ve S8 +’ın sırasıyla Türkiye satış fiyatları ise şu şekilde; 3.999 TL ve 4.499 TL. Cihazların ön tarafından yüzde 80 oranında bir alana konumlandırılmış OLED ekran yer alıyor. Galaxy S7’ye göre aynı çözünürlükte (12 megapiksel) bir kameraya sahip olan S8 ve S8 +’ın odak genişliği f / 1.7’ye çekildi ve böylece düşük ışık performansının önemli ölçüde iyileştirildiği tahmin ediliyor. iPhone 7 Plus’ın kamera çözünürlüğü 12 megapiksel ve odak genişliği ise f / 1.8. Hal böyle olunca Galaxy S8’in kamera performansının iPhone 7 Plus’a göre tam olarak ne olduğu büyük merak konusu. Neyseki tomsguide.com güzel bir karşılaştırma testi ile karşımıza çıkıyor ve her iki cihazın kamerasını farklı ortamda, düşük ışık, gece-gündüz çekimleri ile karşı karşıya getiriyor.

Parlak Işık / Manzara

Açık havada, parlak ışıkta Galaxy S8 ve iPhone 7 Plus ile çekilen iki kare. Galaxy S8’in daha keskin renkler sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu farkı özellikle çimlerin renk doğruluğundan ayırt edebilirsiniz.

Ekran Resmi 2017-04-22 22.59.15

Kazanan: Galaxy S8

Makro

Her iki telefonla bazı çiçeklerin yakın çekimi yapılmış ve sonuç kesinlikle büyük bir sürpriz. Normalde makro çekimde Samsung’un kameralarının daha iyi olduğu söylenir ancak bu sefer Apple, iPhone 7 Plus ile açık arada önde. iPhone 7 Plus, Galaxy S8’e göre daha parlak ve daha doygun renkler sunuyor.

Ekran Resmi 2017-04-22 23.01.37

Kazanan: iPhone 7 Plus

HDR

HDR modunda her iki akıllı telefonunda, benzer performans sergilediğinin altını çizerek söze başlayalım. İlk bakışta, Galaxy S8’in renk doygunluğu bakımından öne çıktığını zannedebilirsiniz ancak biraz daha detaylı baktığınız zaman her iki akıllı telefonda, detaylara dayalı benzer performansın söz konusu olduğunu göreceksiniz.

Ekran Resmi 2017-04-22 23.04.08

Kazanan: Yok

Gece Çekimi

Aşağıdaki görsel aslında gerçek bir düşük ışık çekimi değil çünkü farkedilir bir ışık desteği mevcut ancak gece çekiminde kıyaslama yapılabilmesi açısından oldukça iyi bir yöne sahip. iPhone 7 Plus ve Galaxy S8’in bu kare üzerindeki becerileri kıyaslanacak olursa, Galaxy S8’in renk doğruluğu yönünden öne çıktığını söylememiz mümkün.

Ekran Resmi 2017-04-22 23.05.47

Kazanan: Galaxy S8

Kapalı Mekan – Düşük Işık

Ekran Resmi 2017-04-22 23.07.41

Bir kapalı mekanda, her iki telefonla da yakalanan bir karede Galaxy S8’in küçük farklılıkla daha fazla detay sunduğu görülüyor.

Kazanan: Galaxy S8

Dış Mekan – Düşük Işık

Dış mekanda düşük ışıkta Galaxy S8 hafif bir farkla yine öne çıkıyor. iPhone 7 Plus’a kıyasla daha doğru renkler sunduğunu aşağıdaki fotoğraftan görebilirsiniz.

Ekran Resmi 2017-04-22 23.08.52

Kazanan: Galaxy S8

Gece – Manzara

Gece saatlerinde, bir şehrin manzarasını yakalamak isterseniz kesinlikle iPhone 7 Plus’ın kamerasının Galaxy S8’e göre bir adım öne çıktığı gerçeğini söylememiz gerekiyor. Çünkü onun kamerası, Galaxy S8’e göre daha keskin ve daha iyi renk doğruluğu sunuyor.

Ekran Resmi 2017-04-22 23.11.40

Kazanan: iPhone 7 Plus

Ön Kamera – Selfie

iPhone 7 Plus’ın ön kamerası 7 megapiksel çözünürlüğe sahipken, Galaxy S8’in ön kamerası 8 megapiksel çözünürlüğe sahip. Ancak ilginçtir ki, bu çözünürlük farkı onu öne çıkartmıyor aksine oldukça geri plana itiyor.

Ekran Resmi 2017-04-22 23.13.21

Kazanan: iPhone 7 Plus

4K Video

Her iki telefonla, 30 fps’de 4K video kayıt seçeneği yer alıyor olsa da, her birinin kendine göre güçlü ve zayıf yönleri mevcut. Yine de genel anlamda iPhone 7 Plus’ın video kaydının daha başarılı olduğunu söylemek mümkün ancak iki cihazı tam olarak karşı karşıya getirdiğinizde bir kazananın olduğunu söylemek yanlış olacaktır.

Kazanan: Yok

Genel anlamda Galaxy S8’in daha iyi bir kameraya sahip olduğu gerçeği söz konusuyken, iPhone 7 Plus’ın 2016 Eylül ayında tanıtıldığı gerçeğini de hatırlamak gerekiyor.

Apple’ın, Samsung tarafından üretilen bir ekrana sahip OLED ekranlı iPhone için çalışmalar yaptığı ve iPhone 7 Plus’a benzer, yeni çift lensli bir kamera sistemini test ettiği öngörülüyor. Söylentiler, iPhone 8’in ön kamerasının yüz ve iris tanıma veya gelecekte artırılmış gerçeklik (AR) için kullanılabilecek bir teknolojiye, devrim niteliğinde 3D bir kameraya sahip olacağını gösteriyor.

müşteri hizmetleri

1 Comment

  1. fotograf cekimleri ayni kareler olmadigi surece yorum yapmak dogru olmaz. hep farkli seyler cekilmis

Comments are closed.