iPhone 7 Satışları Düşüyor mu?

img_0126

Apple’ın bu yıl iPhone 6s’ten kaynaklı olarak satışlarda düşüş yaşayacağını doğru tahmin eden KGI analisti Ming-Chi Kuo, bugün buna benzer bir iddiada bulundu. Macrumors tarafından yayınlanan araştırma notunda Kuo, Kasım ve Aralık aylarından itibaren iPhone 7 satışlarında düşüş yaşanacağını söylüyor.

teknik destek

Geçen yıl iPhone 6s’in iPhone 6’ye göre çok daha düşük bir satış oranına sahip olacağını henüz iPhone 6s tanıtılmadan önce iddia eden Kuo, Apple konusunda gerçekten çok başarılı tahminler yapıyor. iPhone 7 şu ana kadar her ne kadar yok satıyor olsa da Kuo’ya göre artık satışın zirve noktasına ulaşıldı. 1-2 ay içinde ise siparişlerde %5-15 arası bir düşüş yaşanacak. Bunun sebebi ise yeni iPhone’larda önemli yenilikler yapılmaması.

En çok tercih edilen model olan iPhone 7 konusunda stok sorunu yaşanmıyor. Piyasa doyduğu için siparişlerde düşüş olacak. Yavaşlayan talep oranı şu anda stok sorunu olan iPhone 7 Plus’ta yaşanan sevkiyat sorununu da en aza indirecek.

Kuo’ya göre her yeni iPhone tanıtımdan sonra stok sorunu yaşanması sadece onun çok sattığını göstermiyor. Aynı zamanda Apple’ın mevcut üretim kapasitesini düşük tutmasından kaynaklandığını da düşünüyor. Kuo, tedarik zincirlerinden gelen yılın son iki ayında 75-85 milyon arasında iPhone satışı olacağına dair tahminlerinin 70-75 milyon aralığına düştüğünü de belirtti.

müşteri hizmetleri