iPhone 7 Satışları Nasıl? Satışlar Apple için Yeterince İyi mi?

iphone-7-plus-gumus

Apple’ın iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı satışa sunmasının ardından ve 14 Ekim’den itibaren hemen hemen tüm dünyada satışa sunması ile artık her yerde edinilebilir olacak olan cihazların satışlarıyla ilgili Apple’ın açıklamasından önce veriler geliyor diyebiliriz.

teknik destek

Çoğu analiste ve uzmana göre iPhone 7, 6/6s’e benzer tasarımı ile “sıkıcı” olarak görülüyor ve değerlendiriliyor. Ancak öyle ya da böyle Apple’ın yılın telefonu olarak sunduğu cihazlar yine yeniden popüler konumdalar. Firma özellikle siyah ve simsiyah renk seçeneği ile beklediğini bulmuş durumda. Satışların başladığı ilk günden bu yana pek çok Apple Store’da Simsiyah iPhone 7/7 Plus’ı bulmak mümkün değil.

Hal böyle olunca iPhone 7 satışlarının durumu da merak ediliyor. Apple 2016 mali yılı dördüncü çeyrek görüşmelerinde muhtemelen en resmi rakamları bizlerle paylaşacak ama yine de şimdiden merakı giderecek, bazı araştırma şirketlerine ait veriler mevcut.

Gartner araştırma şirketinin paylaştığı veriler Apple yatırımcılarına pek sevindirecek türden değil. Şirketin verilerine göre iPhone 7 satışlarına rağmen Apple küresel akıllı telefon satışlarında yıl içerisinde %1.1 düşüş görecek. Raporda 2016 yılının sonuna kadarki satışların ise oldukça yavaş olacağı belirtiliyor. Firma bu tahminini yaparken 2015 yılı verilerine göre yorumlama yaptığını da raporunda belirtiyor.

Gartner’in dikkat çeken değerlendirmesi ise 2017 yılı üzerine. Apple’ın iPhone’un 10. yıldönümü sebebiyle eşsiz bir iPhone modeli ile döneceğini belirten araştırma şirketi, satışlarında son 10 yıla oranla eşsiz olacağını söylüyor. Apple’ın satışlarının böylece 2017 yılında en az %3.5 oranında artacağını da belirten Gartner bakalım tahminleri ile gerçeği yansıtabilmiş mi hep beraber bekleyip göreceğiz.

müşteri hizmetleri