iPhone 7 ve Apple Watch Series 2 Suya Ne Kadar Dayanıklı?

iphone-7-su-testi

Apple’ın yeni nesil iPhone modelleri, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus IP67 sertifikasına sahipler. Yani toza ve suya karşı dirençliler. Özellikle yeni nesil Apple Watch Series 2’nin yüzücülere eşlik edecek kadar suya dayanıklı olduğu gerçeğini benimseyerek yazımıza başlayalım.

müşteri hizmetleri

Wall Street Journal, iPhone 7 ve Apple Watch Series 2’nin suya ne kadar dayanıklı olduğunu göstermek için eşsiz bir su altı testi gerçekleştirmiş. Videonun çekimi için GoPro kullanılmış.

IP67 sertifikası, 1 metrede 30 dakikaya kadar suya karşı direnç gösterebilme yeteneğine işarettir. 3 metrede gerçekleştirilen testte en dikkat çekici detay ise iPhone 7’nin ekranının su altında cevap vermiyor olması. Su altında fotoğraf çekme (ön ve arka kamera için) konusunda ise eşsiz kareler elde edilebiliyor.

Apple iPhone 7 ve iPhone 7 Plus için doğrudan su geçirmeme garantisi vermese de cihazlarının suya karşı bir dirence sahip olduğu tüm açıklığı ile görülebiliyor. Apple’ın konuyla ilgili verdiği detay ise şu şekilde;

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus suya, sıçramalara ve toza dayanıklıdır. Aygıtlar kontrollü laboratuvar koşullarında test edilmiş ve 60529 sayılı IEC standardı kapsamında IP67 derecesini elde etmiştir. Suya, sıçramalara ve toza dayanıklılık kalıcı değildir ve normal kullanıma bağlı yıpranma sonucunda azalabilir. Islak bir iPhone’u şarj etmeye çalışmayın. Temizleme ve kurulama yönergeleri için lütfen kullanım kılavuzunu inceleyin. Sıvı temasına bağlı hasarlar garanti kapsamında değildir.

Apple Watch Series 2’nin ise Apple tarafından yapılan açıklamada 50 metreye kadar dirençli olduğu belitiliyor. Peki ya gerçekten bu öyle mi? Kesinlikle öyle. Sadece su geçirmeme yönü ile değil Watch Series 2’nin fonksiyonel özelliklerini dahi su altında kullanmak mümkün.

İşte o video;

müşteri hizmetleri