iPhone 7 ve iPhone 7 Plus İlk İzlenimler (Kullanıcı Görüşleri)

img_0468

Muhtemelen iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın RAM miktarları, pil kapasiteleri ile ilgili her bilgiye sahibiz. Zaten tanıtılmadan önce de sızıntılar ile bu bilgilere vakıf olmuştuk.

teknik destek <

Yeni iPhone’larına kavuşanlardan biri olan iPhonehacks yazarı Gautam Prabhu ilk izlenimlerini paylaşmış. Biz de bu izlenimlerini sizlere aktarmaya çalışacağız.

Tasarım

iPhone 7’de iPhone 6 / iPhone 6s’e göre yeniden tasarlanan anten bantları dışında bir farklılık yok. Aynı tasarımı üçüncü kez kullanan Apple bu sefer iki koyu renk seçeneği sunarak farklılık yaratmaya çalışmış. Bu koyu renklerde anten bantları nerdeyse hiç görünmüyor.

img_0458

iPhone 6s’te kullanılan aliminyumun aynısı iPhone 7’de de kullanıldığı için aynı hissiyatı veriyor. 7000 serisi aliminyum tasarım devam ediyor.

iPhone 7 138 gram, iPhone 7 Plus 188 gram ağırlığında. Geçen yıla göre 4-5 gram civarında bir hafiflik sözkonusu. iPhone 6s 143 gram ve iPhone 6s Plus 192 gram ağırlığındaydı.

Arka gövde için kullanılan alüminyum, kameranın etrafını sararak kamerayı çarpmalara karşı muhafaza ediyor. Apple küçük de olsa böyle bir tasarım değişikliği yapmış.

 Yeni Ana Ekran Tuşu

Yeni ana ekran tuşu ile ilgili bir çok video izledik. Prabhu açıkcası yeni tuşu nasıl kullanacağı konusunda biraz tedirginmiş. Tuşu kullandıktan sonra fiziksel ana ekran tuşunu özlediğini belirtiyor. Çünkü Force Touch Magic Trackpad 2 ya da yeni MacBook’lardaki Force Touch trackpad gibi olmasını bekliyormuş. Butona tıklamanın pek hissedilmediğini ve kesinlikle Force Touch trackpad kadar dokunsal geribildirim kadar iyi olmadığını belirtiyor. Yeni ana ekran tuşunun çift tıklama ile çalışmadığını belirten Prabhu, parmağı kirli olsaydı muhtemelen algılamayacağını söylüyor.

img_0453

iPhone kurulum işlemi sırasında artık yeni ana ekran tuşunu kurmak için de yeni bir seçenek vard. Dokunma hissiyatını belirten üç seçenek mevcut. 2. yani ortanca (medium) varsayılan seçenek. Hangisinde rahat edebiliyorsanız onu seçebilirsiniz.

img_0460

Apple, 2017 yılında ana ekran tuşunu kaldırmayı düşünüyor. Yeni tuş buna hazırlık olabilir. Apple, yeni tuş ile eskime, yıpranma, arıza yapma gibi durumları da ortadan kaldırmış oldu. Apple’ın yaptığı değişiklik su geçirmezliği arttırmaya yardımcı oldu.

Performans

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta kullanılan A10 Fusion işlemci Geekbench testlerinde göz kamaştırıcı sonuçlar alıyor. Dört çekirdekli yeni işlemci tekli çekirdek testlerinde Android telefonların iki katı puan alırken bir çok MacBook Air’den daha iyi bir performans sergiliyor. Web gezintisi olarak karşılaştırıldığında iPhone 7 Plus iPhone 6s Plus’tan çok daha hızlı.

Kameralar

iPhone 7 Plus’ın kamerasının çok daha iyi olduğu malum. Tim Cook’un paylaştığı resimler bunu açıkça ortaya koymuştu Prabhu örnek bir resim koyarak farkı görmemizi sağlıyor. iPhone 6s Plus kullanılarak çekilen fotoğrafta lambanın etrafında görünen ışık dalgalanmasını iPhone 7 Plus ile çekilen fotoğrafta görmüyoruz.

img_0461
iPhone 6s Plus
img_0462
iPhone 7 Plus

iPhone 7 Plus, 56 mm odak uzaklığına sahip fotoğraf çekerken 2X optik zoom ve 10x dijital zoom yapabilen, video çekerken 6x zoom yapabilen bir telefoto kamera ile geliyor.

Stereo Hoparlörler

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus stereo hoparlörler ile birlikte geliyor. Yeni stereo hoparlör ile ses iki katına çıkıyor. Ancak aslında ikinci bir hoparlöre sahip değil. iPhone’lar kulaklık jakının kaldırılmasından doğan boşluktaki ızgara ikinci bir hoparlör gibi görünse de iç kısımda böyle bir donanım yok.

img_0463

Apple, iPhone 7 ile birlikte radikal bir kararla kulaklık jackını kaldırdı. Böylece müzik dinlerken telefonu şarj etmek neredeyse imkansız oldu. Bunun için ya Apple’ın Lightning Konnektörlü Dock’unu yada Bluetooth kulaklık kullanmak gerekiyor. Apple, gelecekte tamamen kablosuz bir sisteme geçmeyi planlıyor. Bunun için de AirPods’u şimdiden gün yüzüne çıkardı.

Diğer İlginç Ayrıntılar

* iPhone 7 ve iPhone 7 Plus iOS 10 (10.0.1) yüklenmiş olarak geliyor.

* 128GB iPhone 7’de 116,85 GB, 128 GB iPhone 7 Plus 116,22 GB kullanılabilir alan mevcut.

* Geekbench 4.0 uygulaması ile yapılan testlere göre iPhone 7, 2.31 GHz A10 Fusion işlemci ve 2GB RAM’e sahipken iPhone 7 Plus, 2.31 GHz A10 Fusion işlemci ve 3GB RAM’e sahip. iPhone 6s ise 1.84 GHz A9 işlemci ve 2GB RAM, iPhone 6s Plus ise 1.85 GHz A9 işlemci 2GB RAM’e sahipti.

img_0464

* Testlerde iPhone 7 3425 tek çekirdek puanı alırken iPhone 7 Plus 3462 puan alıyor. iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın tek çekirdekli puanları ise sırasıyla 2510 ve 2525. Çoklu çekirdek puanında iPhone 7 ve iPhone 7 Plus sırasıyla 5535 ve 5595 puan alırlarken, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus 4360 ve 4408 puan alıyorlar. İşlemcideki bu farklılık iPhone 7’ye 2 saat, iPhone 7 Plus’a ise 1 saat daha fazla kullanım süresi sunacak.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ilk izlenimlerin yer aldığı yazımız bu kadar. Beğendiyseniz lütfen paylaşmayı unutmayın.

müşteri hizmetleri