İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’da Yenilik Olarak Neleri Göreceğiz? İşte Beklenen Tüm Potansiyel Yenilikler

Apple ürünleri hakkında raporları ile sağlam bir sicile sahip olan KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo, bu hafta, Çarşamba günü tanıtılacak olan iPhone 7 lansmanı öncesi en detaylı araştırma raporunu paylaştı. Raporda iPhone 7 ve iPhone 7 Plus yenilikleri hakkında bir dizi bilgi yer alıyor.

Şimdiye kadar bölük pörçük gördüğümüz tüm iPhone 7 yeniliklerinin bir araya getirildiği bu raporu tüm detayları ile sizlerle paylaşıyoruz.

iPhone 7 Özellikleri ve Yenilikleri

Yeni A10 Çip ve RAM Miktarları: iPhone 7’de TSMC üretimi yeni A10 çip yer alacak. 2.4-2.45 GHz aralığında hız sunacak olan bu yeni çip ile, düşük ısı ve düşük güç tüketiminin elde edilmesi bekleniyor. iPhone 7 Plus’ın 3 GB, iPhone 7’nin ise 2 GB RAM’e sahip olacağı analistin beklentileri arasında.

Yükseltilmiş Yerleşik Depolama Kapasiteleri: iPhone’larla bir bütün haline gelen 16 GB artık tarih oluyor gibi duruyor. Apple’ın giriş seviyesi yerleşik depolama kapasitesini iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’la 32 GB olarak sunması bekleniyor. Bir sürpriz olmaz ise 32 GB / 128 GB / 256 GB olarak üç tip yerleşik depolama kapasitesine merhaba diyeceğiz.

iphone-7-renk-secenekleri

Yeni Renk Seçenekleri Dahil Beş Renk Seçeneği: iPhone 7 ile birlikte renk seçeneklerinde de farklılıkların olacağı bekleniyor. Altın, Roze Altın ve Gümüş renk seçenekleri devam edecek. Uzay Grisi renk seçeneğinin yerini siyahın hakim olduğu “Koyu Siyah” renk seçeneğinin alması ve “Parlak Siyah” renk seçeneğinin gelmesi bekleniyor.

IPX7 Su Geçirmezlik Sertifikası: Apple’ın su yalıtımı konusunda iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’la iPhone’lar için iPhone 6s sonrası çıtayı yükseltmesi ve geliştirilmiş IPX7 su geçirmezlik sertifikasını kullanması bekleniyor. Apple Watch’da olduğu gibi oldukça iyi bir yalıtımın sözünün geçtiğini belirtelim.

iphone-7-hoparlor

3.5 mm Kulaklık Girişi Yok: Apple’ın 3.5 mm kulaklık girişini kaldırması, lightning girişi ile kulaklık girişini birleştirmesi artık kesinlik kazanmış durumda. Hatta bunun için iPhone 7’nin kutusundan farklı bir 3.5 mm – lightning ara bağlantı aparatının gelemsi bekleniyor.

Çift Hoparlör: Kulaklık alıcısı yeni bir ses amplifikatörü ve ilave bir ikinci hoparlörü iPhone 7’de görebiliriz. Özellikle 3.5 mm kulaklık girişinin kaldırılması ile Apple’ın bunu kolayca yapması bekleniyor.

Basınca Duyarlı Ana Ekran Düğmesi: Şirketin cihazın su direncini arttırması için ana ekran düğmesini basınca duyarlı hale getirmesi bekleniyor. Yani ana ekran düğmesine basıldığında klik sesini taklit eden haptikli düğmeyi görebiliriz.

Geliştirilmiş Ekran Çözünürlüğü: iPhone 6s ve iPhone 6s’e göre Apple’ın tıpkı 9.7 inç iPad Pro’da olduğu gibi ekran çözünürlüğünü ve renk doğruluğunu arttırıcı bir ekran teknolojisi sunması bekleniyor.

iphone-7-cift-lensli-kamera

Çift Lensli Arka Kamera (Çift Kamera): iPhone 6s Plus’ın kamerasına oranla 40 dolar daha maliyetli olacak olan çift lensli arka kamerayı iPhone 7 Plus’ta görebiliriz. iPhone 7’de ise daha büyük lensli bir kamera yer alacak. 12 megapiksel olacak olan arka kameralara ise 5 megapiksellik ön kameralar eşlik edecekler. Her iki cihazında optik görüntü sabitleyici ile gelmesi bekleniyor.

Yükseltilmiş Kamera Flashı: LED flashın iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’la yükseltileceğini böylece daha iyi fotoğraf ve videoların çekilmesinin önünün açılacağını belirtelim. Özellikle de düşük ışıklı ortamlarda.

Diğerleri: Daha hızlı tepki veren ve daha iyi tanıma mesafesine sahip yükseltilmiş sensörler, Japonya için FeliCa NFC desteği bu yıl ki iPhone 7 modellerinde yer alacak.

Genel olarak Kuo, iPhone 7 sevkiyatının yıl sonuna kadar, geçen yıl 82 milyonu bulan sevkiyatına oranla bu yıl 60-65 milyon aralığında kalacağını tahmin ediyor. Bunun en büyük sebebinin ise şirketin su geçirmezlik konusunda montaj veriminde düşüş yaşaması gösteriliyor.

Şirketin 7 Eylül Çarşamba günü, Türkiye saati ile 20:00’da tanıtacağı iPhone 7 özel etkinliğinin canlı anlatımı sayfasına buradan devam ederek ulaşabilirsiniz.