İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın Kamerası Şimdiye Kadar Tanıtılan En İyi Akıllı Telefon Kamerası Olabilir!

Yeni iPhone 7 ve iPhone 7 Plus çarpıcı şekilde iPhone 6/6s’lere benzer görülebilir ama sadece tasarım tanıdık görülüyor. Peki ya geriye kalanlar? Bu Kamera, işlemci, ana kart v.b. tüm donanımların aynı olacağı anlamına elbetteki gelmiyor.

iPhone 7’nin Kamerası

Apple iPhone 7 ile önemli kamera geliştirmelerine odaklanmış durumda. Neresinden bakarsak bakalım ciddi anlamda kamera konusunda rekabetçi bir akıllı telefon önümüze gelecek gibi duruyor.

iphone-6-kamera

Apple geçtiğimiz yıl 20 milyon dolara İsrailli görüntüleme firması Linx’i satın almıştı. Bu satın almanın detaylarını o dönem sizlerle paylaşmış ve bunun anlamının doğrudan gelecek nesil iPhone’ların kameralarının daha iyi olacağı anlamına geldiğini söylemiştik. Linx’in 2014 yılında gerçekleştirdiği bir basın açıklamasında da bu alenen görülmekte.

iPhone 5, Galaxy S4 ve özel Linx kamerası ile düşük ışıkta çekilen bir fotoğrafta Linx’in neler başardığı ve gelecekte neler yapabileceği açıkça görülüyor.

iphone-5-galaxy-s4-ve-linx-kamera

Linx ile iPhone’ların Kamerasında Beklenen Gelişmeler Neler?

  1. Düşük şıkta daha iyi performans
  2. Mükemmel renk doğrululuğu
  3. Çok hızlı pozlama
  4. Hemen hemen sıfır deklanşör gecikmesi
  5. Geliştirilmiş HDR performansı
  6. Yüksek odaklama kabiliyeti

Aşağıdaki broşür Linx’in Apple tarafından satın alınmasından önce firma tarafından paylaşılmış. Firma bu broşür ile hakkındaki tüm her şeyi gözler önüne seriyor.

linx-brosur

Firmanın mühendisleri tarafından geliştirilen Lytro kameraya ait bir örnek video;

Günümüz Akıllı Telefonlarının Kamera Performansları

Başta Apple ve Samsung olmak üzere tüm firmaların artık hemen hemen odak noktaları kamera. Günümüzde akıllı telefonlar oldukça kaliteli ve etkileyici görüntüler çekebiliyorlar ancak bu görüntüler herhangi bir profesyonel kamera ile kıyaslandığında hala büyük eksiklikler olduğu alenen görülebiliyor.

Sadece fotoğraf ve video çekmek için oluşturulan bağımsız kameralarla akıllı telefon kameralarını kıyasladığınızda bazı dezavantajlarla karşılaşabilirsiniz. Akıllı telefonların sahip olduğu sınırlı iç hacim bu dezavantajların başında geliyor. Öte yandan giderek hacimleri küçülen bağımsız kameralarında evrimi elbetteki dikkat çekiyor.

Şimdiye Kadarki iPhone Modellerinin Diyafram Açıklığı

Model Megapiksel Diyafram Açıklığı
iPhone 2 ƒ / 2.8
iPhone 3G 2 ƒ / 2.8
iPhone 3GS 3.2 ƒ / 2.8
iPhone 4 5 ƒ / 2.8
iPhone 4s 8 ƒ / 2.4
iPhone 5 8 ƒ / 2.4
iphone 5c 8 ƒ / 2.4
iPhone 5s 8 ƒ / 2.2
iPhone 6 8 ƒ / 2.2
iPhone 6 Plus 8 ƒ / 2.2
iPhone 6s 12 ƒ / 2.2
iPhone 6s Plus 12 ƒ / 2.2
iPhone SE 12 ƒ / 2.2
iPhone 7 ??? ???
iPhone 7 Plus ??? ???

Bazı akıllı telefonlarda değişken olarak diyafram açıklığı yer alıyor. Elbetteki diyafram açıklığı etkileyici görüntülerin ortaya çıkmasına neden olan başlıca etmenler arasında. Hal böyle olunca artık bir akıllı telefonda kameranın megapikselinden öte diyaframına bakılıyor.

Dar diyafram ışık alımını azaltman ve alan derinliğine izin vermek için iyi bir tercih iken geniş diyafram ise daha fazla ışık ve sığ derinlik sağlar. Başka bir deyişle daha geniş bir diyafram genel olarak düşük ışıkta daha iyi fotoğraf çekimine olanak tanır.

iPhone 7 ile kamera konusunda buzdağının zirvesi zorlanacak gibi duruyor. Diyafram konusunda olsun, odak uzaklığı konusunda olsun Apple’dan eşsiz adımlar gelecek gibi. Özellikle de “7’sinde görüşürüz” sloganı ile gelen iPhone 7 özel etkinlik davetiyesinde yer alan bol bokeh bunu gösteriyor diyebiliriz.

iphone-7-gorsel-1

iPhone 7 tanıtım etkinliğini, 7 Eylül 2016 tarihinde saat 20:00’dan itibaren “iPhone 7 Tanıtım Etkinliği [CANLI ANLATIM]” sayfamız üzerinden takip edebileceksiniz.