İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın Tüm Özellikleri!

Apple’ın merakla beklenen iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri dün akşamki özel etkinlikte tanıtıldı. Yeni iPhone modellerinin beraberinde getirdikleri özellikler kesinlikle oldukça iyi. Şirket yeni iPhone modellerinde ise aşağıdaki 10 maddeye odaklanmış diyebiliriz.

  1. Tasarım
  2. Kamera
  3. Ekran
  4. Toza ve Suya Karşı Dayanıklılık
  5. Yeni Ana Ekran Düğmesi
  6. Performans
  7. Pil Ömrü
  8. Ses Deneyimi
  9. Wi-Fi ve Cellular
  10. Yazılım

Şimdi gelin tüm bu iPhone 7 ve iPhone 7 Plus özelliklerine daha yakından bakalım.

1) iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın Tasarımı

iphone7-tasarimi

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, Altın, Roze Altın ve Gümüş renk seçeneklerine ek olarak Siyah ve Simsiyah, iki yeni renk seçeneğini beraberinde getiriyorlar; mat dokulu büyüleyici bir siyah ve göz alıcı parlak dokusuyla simsiyah bir iPhone hayal edin.

ip67-iphone7

iPhone 7 Plus suya ve toza karşı dayanıklı. Toza veya suya karşı dayanıklı yani IP67 sertifikasını Apple sadece 5.5 inç modeli olan iPhone 7 Plus’a özel kılmış.

iPhone 7 ile Apple tasarımı yepyeni bir boyuta taşıyor. Yeni simsiyah gövdesi ile eşsiz bir kasa yapısını hizmetimize sunuyor. 7000 Serisi alüminyumdan kusursuz hatlara sahip yeni unibody tasarımı ortaya konulmuş. Öyle ki iPhone 7’ye bir bakan bir daha bakacak desek yalan olmaz.

2) iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta Yepyeni Bir Ana Ekran Düğmesi Yer Alıyor

iphone7-ana-ekran-dugmesi

Apple yeni iPhone modellerinde artık sıradan ana ekran düğmesine yer vermiyor. Force Touch teknolojisinin yer aldığı yeni nesil ana ekran düğmesini iPhone 7 ve 7 Plus’ta yer veriyor.

Yeni ana ekran düğmesi Taptic Engine ile birlikte çalışıyor. Ana ekran düğmesine bastığınız an size hassas dokunsal geri bildirimler veriyor. Ana ekran düğmesini kişiselleştirilebiliyorsunuz.

3) iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın Kamera Yönü

iphone7-kamera

Yeni nesil iPhone modellerinin kamerası da her yönü ile eşsiz. Dünyanın en popüler kamerası olan iPhone, iPhone 7 ile popülaritesini daha da arttıracak desek yalan olmaz. Daha iyi fotoğraf ve videolar çekebilmeniz için optik görüntü stabilizasyonu artık sadece 5.5 inç modele özgü değil. 4.7 inç iPhone 7’de de mevcut. Altı bileşenli lensle birlikte kameranın diyaframı ise ƒ/1.8 olarak geliyor.

Optik görüntü stabilizasyonu ile el titremeleri veya hareket halindeki bulanıklık sorunları minimize ediliyor. Kameraya yerleşik sensörler sayesinde en küçük titreşimler dahi gideriliyor. iPhone 6s’e göre 3 kat daha uzun pozlama imkanı sunuluyor.

iPhone 7’de 6s’e göre %50’ye varan daha fazla ışık kameraya çekilebiliyor. Böylece düşük ışıklı ortamlarda çekim kalitesi üst seviyeye çıkıyor. Altı bileşenli lens sayesinde daha canlı ve daha detaylı fotoğraflar elde edilebiliyor.

iPhone 6s’e göre %50 daha parlak flaşa sahip olan iPhone 7’de dört adet LED yer alıyor. Bu LED’ler ortamın renk sıcaklığına göre otomatik olarak kendilerini ayarlıyorlar. Böylece daha net ve daha aydıklık fotoğraflar elde edilebiliyor.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’la 12 megapiksel fotoğraflar ve 4K videolar çekmek mümkün. Düşük ışıkta video çekmek inanın hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı!

7 megapiksel FaceTime HD kamera ile selfie keyfi artık daha da keyifli.

iPhone 7’nin kamerasını eşsiz kılan şeylerden bir tanesi de ISP yani A10 Fusion çipin içine yerleştirilmiş görüntü sinyali işlemcisi. Bu işlemci, siz bir fotoğraf veya video çekerken 100 milyonun üzerinde işlem yaparak ve hatta yapay zeka teknolojisinden yararlanarak, çektiklerinizin harika görünmesini sağlıyor.

iphone7-plus-kameraiPhone 7 Plus’ın kamerası ise şimdiye kadar anlattıklarımızın daha da gelişmişi! Arkasında yer alan çift lensli arka kamera ile eşsiz bir deneyim sunan iPhone 7 Plus, 12 megapiksel geniş açılı kamera ve telefoto kameraya sahip. Üstelik 2 kat optik yakınlaştırma ve 10 kata kadar dijital yakınlaştırma olanağıda sunuyor.

4) iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın Retina HD Ekranı

iphone7-ekran

iPhone 7’de 4.7 inç Retina HD ekran yer alıyor. Geniş renk yelpazesine ve 3D Touch özelliğine sahip bu Retina HD ekran 1334×750 çözünürlükte geliyor.

iPhone 7 Plus’ta ise 5.5 inç Retina HD ekran yer alıyor. Geniş renk yelpazesine ve 3D Touch
özelliğine sahip bu Retina HD ekran 1920×1080 çözünürlükte geliyor.

3D Touch deneyimi tümüyle yenilenmiş durumda. Artık daha hızlı ve daha hassas. Yenilenen Retina HD ekran ile eşsiz bir uyum içerisinde.

5) A10 Fusion Çip

a10-fusion-cip

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, bir akıllı telefonda şimdiye kadar kullanılan en güçlü çipe sahipler. iPhone 6’ya göre 2 kat daha fazla hız ve bir iPhone’daki şimdiye kadar sunulan en uzun pil ömrü söz konusu.

A10 Fusion çipin yüksek verimli çekirdekleri, yüksek performanslı çekirdeklerin sadece beşte biri kadar güç harcıyor. Bu da gerektiğinde en iyi performansı, gerektiğinde en iyi verimliliği elde edeceğiniz anlamına geliyor.

Önceki nesil iPhone’larla iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın pil ömrünü kıyasladığınızda, iPhone 7 iki saate kadar, iPhone 7 Plus ise bir saate kadar daha fazla pil ömrüne sahip

6) Depolama Kapasiteleri

Apple iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’la şimdiye kadar ki 16-64-128 GB olan yerleşik depolama kapasitelerini tam iki katına çıkartarak, 32-128-256 GB olarak bir sunum gerçekleştiriyor.

iPhone 6s’e göre iki kat daha fazla depolama kapasitesi ile gelen yeni nesil iPhone modellerinin gözünü ne uygulamalar ne de videolar, artık korkutamaz!

7) Stereo Hoparlör ile Eşsiz Ses Deneyimi

iphone7-stereo-hoparlor

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’a yeni stereo hoparlör ses sistemi yer alıyor. Bu iPhone 6s’e göre 2 kat daha yüksek ses demek.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın kutusunda varsayılan olarak lightning EarPods yer alacak. Ayrıca kutudan çıkan 3.5 mm kulaklık jakı adaptörü sayesinde dilerseniz eski kulaklıklarınızı da kullanabilirsiniz. Ek aksesuar olarak ise yeni kablosuz AirPods’da geliyor.

8) Wi-Fi ve Cellular

iphone7-wi-fi-ve-cellular

iPhone 7 en iyi uluslararası dolaşım için daha hızlı 4G LTE ile geliyor. iPhone 6s’e göre 3 kat daha hızlı LTE desteği, 25 adete kadar LTE bandı ve WhatsApp ve benzeri uygulamalardan gelen aramaları doğrudan yanıtlama özelliği söz konusu.

9) Yazılım

iphone7-ios-10

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın tüm bu özelliklerini destekleyen yazılım ise iOS 10! iOS 10’un tüm özelliklerine buradaki yazımız üzerinden erişebilirsiniz.

10) iPhone 7’nin Fiyatı

ABD’de iPhone 7 Plus 769 dolardan, iPhone 7 ise 649 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Yani hemen hemen iPhone 6s’e göre herhangi bir fiyat değişikliği söz konusu değil. Ülkemizdeki iPhone 6s (iPhone 7’nin tanıtılmasından önceki fiyatlardan söz ediyoruz) fiyatlara ek +50-100 TL aralığında bir artış ile gelecek gibi duruyor.